| ATS a întrebat:

Cate verbe neregulate sunt in limba franceza? Verbele din grupa a III-a.
Aa vrea sa stiu numarul lor, si daca se poate si o lista cu ele. Am incercat sa gasesc prin carti, internet, dar, in carti am gasit doar o parte, iar, mai nou, se pare ca google-lul confunda limba franceza cu cea engleza.

2 răspunsuri:
| didi66 a răspuns:

Eu stiu un singur verb neregulat in franceza Aller (a se duce). Verbele de grupa a III-a se termina in -ir:sortir(a iesi), dormir(a dormi), venir(a veni), partir(a pleca); -re: prendre(a lua), comprende(a intelege), apprendre(a invata), lire(a citi), dire(a zice, a spune), ecrire(a scrie); -oir: pouvoir(a putea), savoir(a sti), voir(a vedea), vouloir(a vrea). Dupa parerea mea aceste vrebe nu sunt neregulate insa cand le conjugi nu au toate respecta o regula. Sper ca te-am ajutat, succes happy

| Anishoara1998 a răspuns:

Dormir
mourir
partir
servir
tenir
venir
appendre
boire to
comprendre
conduire
connaître
craindre
croire
dire
écrire
lire
mettre
peindre
prendre
rire
suivre
apercevoir
devoir
falloir
pleuvoir
pouvoir
recevoir
savoir
valoir
vouloir