| Marmelada a întrebat:

Cate volume are cartea " Amintiri din copilarie "?

Răspuns Câştigător
| Dyller a răspuns:

Are verisoara mea 9 ani si le-a citit si stie ca sunt 4 volume

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Draga mea, "Amintiri din copilarie" este o singura carte, deci un singur volum. In acest volum pot aparea "Amintiri din copilarie" impreuna cu povesti si povestiri scrise de I. Creanga, sau doar Amintirile, in functie de editura care a publicat-o. Opera "Amintiri din copilarie" este alcatuita din 4 parti, iar fiecare parte contine mai multe episoade. Partea I: Calul Balan, La Brosteni; Partea a II-a: Cu uratul, Smantanitul oalelor, Mos Chiorpec, La cirese, Pupaza din tei, La scaldat; Partea a IV-a: Plecarea la Seminarul de la Socola.