| Sidooo a întrebat:

Cati dinti si masele sunt in gura noastra? laughing intrebare cam proasta dar nu stiu

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Dentitia la copii:
Dintii primari sunt in numar de 20 - patru incisivi centrali, patru incisivi laterali, patru canini si opt molari.

| CristianMarius a răspuns:

La omul adult, dintii sunt in mod normal in numar de 32, cate 16 pe fiecare arcada (superior, pe maxilar si inferior, pe mandibula). Dinti pe arcade:2buc incisiv central, 2buc incisiv lateral, 2buc canin, 4buc premolar si 6buc molar

| Sidooo explică:

Multumesc ..mai astept! daca stie cineva si cati dinti are un copil ..ma int tongue