| Ungureanu_Costi_1949 a întrebat:

Ce ar fi de invatat pentru EN la romana sub 1 B adica...am invatat liric, epic, dramatic si nu mai stiu ce ar mai fi nevoie. plus ca am auzit ca sunt scaose cateva specii

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost scoase nuvela schița și romanul, iar în simulare și evaluarea națională sesinea speciala de anul acesta s-a dat genul liric deci noi nu cred ca vom mai primi.Mai sunt destule specii la genul liric : doina, balada, pastelul, semnificație titlu și mesaj.La epic (semnificație titlu și mesaj care se aseamănă cu liricul; fabula, basmul, caracterizare personaj și explicarea mesajului la fabula ) și demonstrație text nonliterar. CAm astea sunt toate, îmi cer scuze dacă am uitat sa menționez o specie.