| KejeGM a întrebat:

Ce cred celelalte continente despre Europa? adica care este relatia lor cu europa?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde de ce te referi! Daca intrebi un american la a 5-a generatie (mediu -in privinta culturii), o sa-ti zica "mi-ar place sa o vizitez!"Daca intrebi acelasi cetatean SUA, dar la nivel scazut de cultura, nici nu stie ca mai exista si alte tari afara de America(SUA).
Daca intrebi un papuas, nu-l intereseaza.Sau un african sub media de minima cultura. Europa conteaza pentru politicieni, daca au ceva de rontait, (daca mai e ceva), sau arabi, care habar nu au ce e aici.
Daca intrebi vreun australian sau canadian,, ei stiu ca e un continent batran, inapoiat in privinta democratiei si nesigur, vulnerabil. Etc.

| Anonimuserr a răspuns:

Întrebarea asta este destul de vagă. Orice content sau mai bine zis Alianță Politică sau state au relații cu alte state bune sau mai puțin bune.
Europa are nevoie de Asia în special de China întrucât aceasta este o forță economică și prin urmare nu e bine să întrerupi relațiile cu aceasta altfel îți dai foc la valiza.
Spre exemplu o mare parte din Africa este cumparată de China. Au cumpărat pământuri în Africa cu nemiluita.