| TAzOVsKY a întrebat:

Ce credeti despre asta? "In orsice padure exista uscaciuni, oricat ar fi ea de verde"? big grin

Răspuns Câştigător
| DaddySGirl a răspuns:

Eu cred ca se poate generaliza intr-o comparatie, foarte adevarata fraza scrisa de tine.Totusi,eu sunt subiectiva,si spun ca se refera strict la om, fiinta cu neajunsuri, si fiinta ale carei calitati se contopesc cu defectele pentru a forma normalul! Astia suntem:imperfecti.Si cum se stie foarte clar,nu exista om perfect,precum nici padurile nu sunt verzi intr-u totul.(in Romania,nici atat,la cat gunoi se arunca! PS:scuze adaugarea,probabil inutila)Deci,oricat ar parea ca este,nu este,frate! Si cele mai frumoase ambalaje pot ascunde produse de nimic,cum zicea cineva.(si zicea bine)
Iata ca acesta este sufletul, o padure, padure care difera de la individ la individ.
Foarte frumoasa intrebarea.Ma bucur ca mai sunt persoane carora le pasa de literatura, filozofie.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles ca este adevarata afirmatia. Tot ce este verde se va usca candva. Dar depinde de padure, de calitatea ei, si de cat de mult se tine cont de a o intretine. Cu cat o intretinem, cu atat mai mult se va usca mai greu.

| NoMusicNoLife a răspuns:

Este adevarat. Se refera la faptul ca in orice grup exista si puncte mai slabe, chiar daca majoritatea membrilor sunt super-ultra buni la orice. De exemplu, intr-o clasa, sa zicem ca peste 70% din elevi au doar medii de 9 si 10 [ asa-i ca suna cam imposibil?laughing ], dar, cum nimeni nu e perfect, asa ca in clasa aia o sa gasesti si elevi care au medii de 4, 5 sau 6.

In concluzie, ca sa-ti explic proverbul mai pe scurt, nici un lucru de pe lumea asta nu e perfect [ in afara de Dumnezeu ], asa ca are si defecte.

| WeeD a răspuns:

Un fleac.

| ganton a răspuns:

Cred ca esti plictisitor.

| shnako a răspuns:

Traducere directa: oriunde gasesti prosti si gunoaie.

| micky a răspuns:

Daca interpretezi citatul, acesta poate semnifica mai multe lucruri. Spre exemplu: orice persoana are defectele ei bine ascunse, chiar daca la prima vedere pare o persoana perfecta. Orice om fericit si implinit are probleme sale... Si sunt mult mai multe moduri de interpretare

| Andrei_2426 a răspuns:

Te-ai luat dupa florin salam daca nu ai melodia ti-o dau eulaughing