| cristinica96 a întrebat:

Ce dimensiuni au stelele_ sunt stele mai mari ca planetele_?

Răspuns Câştigător
| Andreeadixi a răspuns:

Hei!
Singura stea ce se poate studia în detaliu este Soarele, astrul central al sistemului nostru solar. Diametrul sau a fost deteminat cu mare precizie: 1, 39 milioane de km, de 109 ori mai mare decât planeta noastră.
Exista stele mai mici decât acesta, una dintre ele fiind cea mai apropiată de noi, Proxima Centauri. Diametrul său este de doar 208.000 km (15% din cel al Soarelui). Proxima este o stea ce are marimea unei planete mai mari.

O stea de două ori mai mare decât Soarele este Sirius, cea mai strălucitoare de pe cer. Lumina de Sirius pâna la Soare face numai 8 ani, o distanță foarte mică, astronomic vorbind. Diametru mai mare înseamnă uneori și temperatură mai mare, iar Sirius are aproape 10.000 de grade la suprafață.

Vizibilă cel mai bine iarna, Steaua Polux din constelația Gemini are un diametru de 8 ori mai mare decât al Soarelui. Este atât de departe încât o vedem cum arăta acum 34 de ani. Chiar dacă este o stea mare, Pollux conține o cantitate de materie de două ori mai mare decât Soarele, ceea ce o face o gigantă portocalie, puțin mai rece decât acesta.

Discutăm despre stele mari dar încă nu am intrat în celor gigante. Rigel din Orion este una dintre ele. Diametrul său este uriaș, de 70 de ori mai mare decât al Soarelui. Adusa în sistemul solar, Rigel a ajunge aproape până la Pământ. Fiind de 17 ori mai masivă decât Soarele, Rigel este de două ori mai fierbinte și de 60.000 de ori mai strălucitoare decât acesta. Oare este un adevarat monstru stelar?

Nu chiar, daca ne gândim la steaua Betelgeuse din Orion. Este de aproximativ 645 de ori mai mare decât Soarele și de 135.000 de ori mai stralucitoare decât acesta. Pentru că este atât de mare și masivă, Betelgeuse poate colapsa în orice moment, devenind o supernovă foarte strălucitoare. „În orice moment" din punct de vedere astronomic înseamnă și mâine, și peste 10, peste 1000 sau peste 1 milion de ani. În ciuda previziunilor pesimiste, Betelgeuse este o stea foarte tânără, având numai 8, 5 milioane de „primăveri".
FUNDA?

1 răspuns:
| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.flickr.com/photos/gsfc/7936905134/in/photostream/lightbox/ (eruptie solara vs Terra) si Soarele e o stea de marime mijlocie. http://www.futuretimeline.net/images/vy-canis-majoris-times-bigger.jpg (cea mai mare stea cunoscuta vs steaua noastra, Soarele)