| ImiDaiFunditza a întrebat:

Ce e aia ascendent? Ca am vazut la horoscop "calculeaza`ti ascendentul". Ce semnifica?

Răspuns Câştigător
| PlfacT a răspuns:

Ascendentul reprezinta varful primei case astrologice pe harta cerului. Caracteristicile zodiei in care este plasat ascendentul simbolizeaza adevarata personalitate a individului, dispozitia sa, temperamentul si chiar si aspectul sau fizic. Zodia ascendenta este la fel de importanta ca si zodia natala, fiind constelatia care se ridica la orizont in momentul exact al nasterii dv. Caracteristicile conferite de Ascendent intra in vigoare in jurul varstei de 28-30 de ani, la maturitate, pana atunci individul fiind condus mai mult de influentele zodiei natale. Nu inseamna ca dupa aceasta varsta se pierd caracteristicile zodiei natale, ci se vor completa cu cele conferite de zodia ascendenta.
CASA I - casa guvernata de Marte si Berbec - il descrie pe individ singur cu sine, cu personalitatea sa de baza, cu aspectul sau fizic, cu energia sa fundamentala si are in prim plan cees ce este individul, unicitatea lui in comparatie cu ceilalti
Cuvinte cheie: eu, identitate, personalitate, vointa proprie, cine sunt eu, cum ma vad pe mine insumi.
Planurile vietii guvernate de casa I: aspect exterior, personalitate, nume, eul propriu, ego, imaginea, comportamentul, aparenta, infatisare, atitudine in fata vietii, potentialul propriu, liber arbitru, energie vitala, vointa proprie.

ASCENDENTUL este simbolul impresiei pe care o lasa individul in ochii celor din jur, deci oglinda adevaratei sale personalitati. Ascendentul este calculat pentru fiecare persoana in parte in functie de ziua, luna, anul nasterii, dar ceea ce il diferentiaza de alti nativi in aceeasi zi este ora si minutul nasterii, cat si locul nasterii, mai precis coordonatele geografice ale locului in care a vazut lumina zilei.
O metoda empirica de a afla ascendentul sub care v-ati nascut ar fi urmatoarea:
- Ascendentul este acelasi cu zodia dv. natala daca v-ati nascut la rasaritul soarelui.
- Ascendentul este in zodia opusa zodiei natale daca v-ati nascut la apusul soarelui.

A mai fost aceasta intrebare pe TPU (Funda?)

4 răspunsuri:
| elys_6777 a răspuns:

Ascendent=cel de dedesubt, mai mic

| MissCandy a răspuns:

Inseaman cel care te iubeste...Asa stiu, cauta pe Google ce inseamna apoi dai funda raspunsului corectwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti explic.Ascendentul e la fel de important ca si zodia in care de afli. Se afla dupa ora nasterii tale:
-intre 23 si 01 e sagetator
-intre 01 si 03 e capricorn
-intre 03 si 05 e varsator
-intre 05 si 07 e pesti
-intre 07 si 09 e berbec
-intre 09 si 11 e taur
-intre 11 si 13 e gemeni
-intre 13 si 15 e rac
-intre 15 si 17 e leu
-intre 17 si 19 e fecioara
-intre 19 si 21 e balanta
-intre 21 si 23 e scorpion
Cauta si tu pe net scrii ascendent in...( in ce ai tu ) si iti spune acolo despre tine. big grin

| VintageGeisha a răspuns:

Ascendentul este cel dinaintea zodiei tale daca eu eu sunt taur ascendentul meu este berbec...sau cam asa ceva