| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este aceea o academie?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academie-Scoala de invatamant superior (de exemplu, Academia de Studii Economice), dar si inalta insitutie culturala care reuneste pe cei mai de seama savanti, artisti, etc (Academia Romana). Deci sunt doua lucruri diferite. Academia Romana nu este invatamant superior! Academia Romana este cel mai inalt for de stiinta si de cultura din Romania!

| Nemessys a răspuns:

Este o institutie superioară de cultură, a cărei misiune este să ajute la dezvoltarea științelor și a artelor, cea mai înaltă instituție culturală de stat, care reunește și promovează oameni de valoare științifică și culturală, dirijează și dezvoltă, printr-un complex de institute, munca de cercetare științifică și de creație literar-artistică a țării.

Mai pe scurt, invatamant superior, ca o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o cladire unde e o facultate

| wpetterssone a răspuns:

Academia este o școală superioară, o facultate.
Academia poate să fie și un grup de oameni adunați într-o societate pentru a promova știința sau cultura.

| Ionut58282856 a răspuns:

Academia si facultatea sunt la fel ca liceul si profesionala. Adica daca tie iti place in politie poti sa te duci in academia de politie iar daca iti place arta poti sa dai sa intri intr-o facultate de arte. Asta e toata faza cu academia, nu e nu stiu ce inginerie.

| Unravel a răspuns:

Ceva unde tu nu vei ajunge prea curand. Daca te tineai un pic de treaba ai fi putut sa si termini una pana acum.