| ujm123qaz a întrebat:

Ce este comicul?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Comicul- Comedia, este o specie a genului dramatic, de dimensiuni maricele, in care se satirizeaza defecte umane, prin intermediul unor personaje, ea avand intotdeauna un final fericit, si facuta sa fie jucat pe scena.

6 răspunsuri:
| blackboss a răspuns:

Este o definitie a mancarii si vine de la comecs din latina

| TSO7 a răspuns:

CÓMIC, -Ă, comici, -ce, adj., subst. 1. Adj. Care aparţine comediei1, de comedie, relativ la comedie. ♦ Care provoacă râsul; hazliu, ridicol. 2. S.m. Actor care interpretează roluri de comedie1. 3. S.n. Categorie estetică în a cărei sferă intră actele, situaţiile sau personajele din viaţă sau din artă care provoacă râsul; ceea ce constituie temeiul ridicolului; parte hazlie, element sau efect comic, notă ridicolă pe care o reprezintă ceva sau cineva. – Din fr. comique, lat. comicus. Sursa: DEX '98

| OddKidd a răspuns:

Comicul=Umorul care reiese din modul in care vorbesc personajele(comicul de limbaj), din situatile in care sunt puse(comicul de situatie), din trasaturile morale(comicul de moravuri) sau din numele personajelor(comicul de nume)... Fundabatting eyelashes?

| DrugFree a răspuns:

1.Comic-comedie, ceva de ras.
2.Comic pe banda desenata, adica benzi desenate ca Batman Sau Superman

| orlandoene a răspuns:

Comicul reprezinta modul in care un text narativ sau liric creeaza situatii care starnesc rasul.