| QAlessia a întrebat:

Ce este diagonala patratului si cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
| sanders a răspuns:

Diagonala patratului uneste 2 unghiuri opuse ale patratului si este intodeauna latura radical din 2. Latura = una dintre cele 4 linii ale patratului.

7 răspunsuri:
| andra7664 a răspuns:

Diagona patratului este cea formata de doua varfuri opuse si este latura radical din 2

| Anonymus314 a răspuns:

Cu pitagora, stiind latura

| izuk2345 a răspuns:

Diagonala patratului este lradical din 2 si se calculeaza diagonala lui sau la triunghiuri ipotenuza la tr echil sau dreptunghic

| Lowsensitive a răspuns:

Diagonala patratului este "l" radical din 2, unde "l" este latura patratului. De obicei, in probleme, ti-ar da deja latura, iar diagonala este segmentul ce uneste 2 colturi ale patratului.

| Rapcea_Mihai_2003 a răspuns:

Pitagora se calculeaza numain in triunghiul dreptunghic si daca ai taia patratul cu diagonala ai obtine un varf de 90 de grade si doua de 45 de grade si asta inseamna ca este isoscel, nu dreptunghic. Si daca ar fi fost asa cum zici tu tot trebuia sa se faca reciproca lui pitagora pentru catete...