| expertinIT a întrebat:

Ce este diftongul? plsss funda

8 răspunsuri:
| AddXf a răspuns:

Diftongul este un grup de 2 vocale care in cuvant sunt pozitionate una langa alta.

| AddXf a răspuns:

Scuze...uite, am gasit definitia corecta in caietul de romana : Diftongul este grupul de sunete format dintr-o vocala si o semivocala aflate in aceeasi silaba happy Scuzewinking funda?

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Diftongul este grupul de sunete alcatuit dintr-o vocala si semivocala pronuntate in aceeasi silaba. funda?

| BlackStar27 a răspuns:

Diftongul este o grupare de litere, o semivocala si o vocala intr-o singura silaba. Ca de exemplu : Soa-re. oa este diftong.

| BiEnCuTsA_1244 a răspuns:

Diftongul este grupul de sunete alcatuit dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba

| Andr3i09 a răspuns:

În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeași silabă se numește triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.

Diftongii sunt clasificați după poziția vocalei în diftongi descendenți (dacă vocala este la începutul diftongului) și ascendenți (dacă este la urmă). Diftongii descendenți din limba română se formează dintr-o vocală urmată de una dintre semivocalele /ĭ/ și /ŭ/. Toate combinațiile sunt posibile, în afară de diftongul /uŭ/:
/aĭ/ ca în mai
/aŭ/ ca în dau
/eĭ/ ca în lei
/eŭ/ ca în leu
/iĭ/ ca în mii (același sunet ca vocală și semivocală)
/iŭ/ ca în fiu
/oĭ/ ca în goi
/oŭ/ ca în nou
/uĭ/ ca în pui
/əĭ/ ca în răi
/əŭ/ ca în rău
/âĭ/ ca în câine
/âŭ/ ca în râu

Diftongii ascendenți din limba română se formează dintr-una din semivocalele /ĕ/, /ĭ/, /ŏ/ și /ŭ/, urmată de o vocală:
/ĕa/ ca în stea
/ĕo/ ca în vreo
/ĭa/ ca în ziar
/ĭe/ ca în fier
/ĭo/ ca în miorlăi
/ĭu/ ca în iubit
/ŏa/ ca în oameni
/ŭa/ ca în ziua
/ŭə/ ca în două

În cuvinte împrumutate din alte limbi pot să apară și alți diftongi.

| IoanaXd a răspuns:

În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeași silabă se numește triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.

| Colban a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=vCMtcfU-LYQ sper ca ti-a fost de folos!