| Botea_Ion_2001 a întrebat:

Ce este energia nucleara

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Energie nucleara numita si energie atomica este definita ca fiind energia care se elibereaza in procesele care afecteaza nucleul anumitor elemente cum ar fi uraniu, plutoniu, heliu, etc. Energia nucleara este eliberata prin reactii nucleare care pot fi; de fisiune, de fuziune sau prin dezintegrarea radioactiva. Deoarece sunt procese complicate si greu de descris si explicat in cateva cuvinte, poti afla mai multe lucruri interesanta daca vei accesa urmatorul material: http://www.e-scoala.ro/fizica/energie.html

| OnuOnulică a răspuns:

Energie nucleară, numită și energia atomică este definită ca energia eliberată în procesele care afectează nucleul atomic.

Sursă: Wikipedia