| Randomone a întrebat:

Ce este Erasmus? detalii, va rog.

Răspuns Câştigător
| Mirunelu a răspuns:

Erasmus este numele unei burse acordata la facultate. Prin erasmus poti sa pleci sa faci un semestru sau un an facultatea in strainatate.

2 răspunsuri:
| Goooogle a răspuns:

Erasmus (Desiderius) din Rotterdam (n. 28 octombrie 1466, 1467 sau 1469, Rotterdam/Olanda, d. 12 iulie 1536, Basel/Elveția)[1] a fost un teolog și erudit olandez, unul din cei mai însemnați umaniști din perioada Renașterii și Reformei din secolele al XV-lea și al XVI-lea, "primul european conștient" (Stefan Zweig). Pentru faptul că a criticat stările de fapt neconforme din Biserica Catolică a timpului său, a fost considerat precursor al reformei religioase, deși el însuși nu a aderat la protestantism, preconizând în mod consecvent spiritul de toleranță religioasă.