| corinamunteanu a întrebat:

Ce este o propozitie matematica? Formulati exemple de enunturi care nu sunt propozitii! Multumesc

1 răspuns:
| pilaf a răspuns:

În sens matematic, o propoziție matematică este o succesiune de afirmații care ori se poate demonstra, ea fiind atunci "demonstrabilă", ori nu trebuie a fi demonstrată, fiind atunci "axiomatică".

Se numește propoziție un enunț despre care știm că este advărat sau fals, însă nu și una și alta simultan.

Exemple.
1)În orice triunghi suma unghiurilor sale este egală cu 180º;
2) 3+2=5;
3) 2>5;
4) Balena este un mamifer;
5) Planeta Venus este satelit al Pamântului'.

Toate aceste enunțuri sunt propoziții, deoarece despre fiecare putem să știm daca este adevărată sau falsă. De exemplu 1), 2) și 4) sunt propoziții adevărate, iar 3) și 5) sunt propoziții false.