| Andreea_2852 a întrebat:

Ce este un predicat?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face subiectul.De exemplu:Alina DOARME.

10 răspunsuri:
| tripleM a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie care atribuie subiectului o actiune, o stare sau o insusire.
Ex: In fata rasarise luna. (rasarise=predicat verbal)

| ralucsi a răspuns:

Predicatul este partea principala de propizitie, exprimata mereu prin verb. Fara predicat nu poate exista o propozitie! kiss Daca ai nevoie de identificarea predicatului, te ajut eu, doar scrie-mi. Fundita? kiss

| Depay a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie care raspunde la intrebare Ce face? Funda?

| Elena010 a răspuns:

Partea principala de propozitie exprimata printr-un verb, care atribuie subiectului o actiune (predicat verbal) sau o insusire (predicat nominal- nume predicativ+ verb copulativ) big grin funda?

| 9999999999 a răspuns:

De la usa pa'n la pat, se numeste predicat =, am vrut doar sa te amuz

| 2Bad a răspuns:

Partea principala de propozitie care arata cine face actiunea.
Funda!

| TPUpedia a răspuns:

PREDICATUL este partea principala de propozitie care atribuie subiectului o actiune, o stare sau o insusire.

| sterowild a răspuns:

PREDICÁT, predicate, s. n. 1. (Gram.) Parte principală a propoziției, care arată o acțiune, o stare sau o însușire a subiectului. ◊ Predicat verbal = predicat exprimat printr-un verb la un mod personal (sau printr-o interjecție). Predicat nominal = predicat format dintr-un verb copulativ la un mod personal și un nume predicativ. 2. (Log.) Termen al unei judecăți care afirmă sau neagă ceva despre subiect. – Din fr. prédicat, lat. praedicatum.

| Pintilie_Silviu_1995 a răspuns:

Care e treaba cu subordonatele? funda