| EllaBååå a întrebat:

Ce este un VECTOR?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.referat-e.ro/Referat-Vectori-10356.html
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Vectorul este o marime matematica sau fizica definita printr-o valoare numerica, o unitate de masura, o directie si un punct de aplicatie.

| alexmircescu13 a răspuns:

Este o marime matematica sau fizica definita prin VALOARE, SENS, PUNCT DE APLICARE si UNITATE DE MASURA. Este reprezentat grafic printr-un segment de dreapta orientat (cu o sageata) Ca exemplu, forta este o marime vectoriala si vectorul asociat indica punctul in care se aplica forta, directia de aplicare (sensul) si valoarea exprimata in unitati de masura specifice.

| EllaBååå explică:

Ma refeream la informatica\

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii iti dau tie raspuns moca fiindca tie ti-e lene sau cauti pe dexonline si nici asa nu esti multumita!
Vai.vai! Poate ai vrea sa mergem si in locul tau la scoala numai ca tu sa stai pe Facebook!

| Dianna35668 a răspuns:

E exact ce spune alex.
cuvantul vector provine din limba francezahappy "vecteur."

| sorina28 a răspuns:

Un vector este reprezentat de obicei printr-un segment orientat de dreaptă (o săgeată) având următoarele elemente:
direcție, pe care se manifestă mărimea vectorială respectivă (se numește și dreapta-suport a vectorului);
sens, dat de sensul de manifestare a mărimii (sensul pe dreapta-suport);
punct de aplicație, reprezentând punctul în care se manifestă mărimea fizică;
modul, proporțional cu intensitatea mărimii vectoriale respective.
Vectorul unitate se numește „versor".