| Flowerz a întrebat:

Ce importanta a avut calatoria lui Magellan? am cautat peste tot si nu am gasit nimic, n'am nicio idee. sad

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Călătoria

20 septembrie 1519–1 aprilie 1520
La 10 august 1519 cele cinci corăbii care au compus flota expediției: Trinidad (110 tone, 55 marinari), San Antonio (120 tone, 60 marinari), Concepción (142 tone, 45 marinari), Victoria (85 tone, 42 marinari), Santiago (75 tone, 32 marinari) au părăsit orașul Sevilla navigând pe fluviul Guadalquivir până în San Lucar de Barrameda unde au staționat mai mult de 5 săptămâni, timp în care s-a făcut ultima revizie și aprovizionarea completă. La 20 septembrie 1519 flota s-a desprins de țărm și a început călătoria.
În timpul trecerii peste ocean, Magellan a elaborat un sistem de semnalizare atât de bun încât nici o corabie din flota sa nu s-a rătăcit, deși erau total diferite. Neînțelegerile cu căpitanii spanioli au apărut la scurt timp. Pretențiilor lui Cartagena cu privire la schimbarea itinerarului, Magellan a răspuns: „Datoria domniei voastre este să urmați ziua steagul meu, iar noaptea felinarul din pupa corăbiei mele".

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută la „Marile descoperiri geografice".
E frumos textul lui AzureB dar nu prea răspunde la subiect.
Dacă nu mă înșel, el a trecut prin sudul Africii și a descoperit și denumit Capul Bunei Speranțe.
Și, nu mai țin min exact, vezi ceva la „capul Guardafui", parcă tot el a fost primul pe acolo.
Cît despre răspunsul lui alexuts, ceva nu concordă cu azureB: anul morții ( 1 aprilie 1520), și acel 1521, al lui alexuts, care spune că M. a descoperit insulele Filipine în 1521.

| corolav a răspuns:

Mai nou, m-am mai documentat și am aflat că: Magellan Ferdinand ( pe adevăratul să nume portughez Fernao de Magalhaes, iar în spaniolă Fernando de Magallanes) s-a născut la Sabrosa ( sau Porto, după alte surse), la cca. 1489 și a murit la 22 aprilie 1521, la Mactan, în Filipine.
Voi reveni.

| corolav a răspuns:

Încă din anul 1505 F.M. a devenit navigator, participînd la expedițiile spre Indiile de Est și Africa.
Deși portughez, datorită refuzului regelui portughez Manuel I de a-i acorda un rang superior în marina țării sale, F.M. a părăsit Portugaliua, a plecat în Spania și s-a pus în slujba regelui Carol I, în anul 1517.
În anul 1519, Spania pune la dispoziția acestuia 5 corăbii și 270 de marinari cu care acesta, din portul Sevilla, și-a început călătoria spre vest.
A ajuns în sudul continentului ( ulterior numit America de Sud), a descoperit în capătul de sud al acestuia strîmtoarea ( care de la el va purta numele de str. Magellan) și a intrat în Marea Sudului, pe care a numit-o ulterior Oceanul Pacific, datorită apelor sale liniștite.
La acest moment F.M. mai avea doar trei din cele 5 corăbii cu care plecase. A ajuns în insulele Filipine.
Voi reveni.

| corolav a răspuns:

Aici, în insulele Filipine, a fost ucis într-o luptă cu băștinașii. Dar, una din corăbiile expediției,"Victoria", de sub comanda căpitanului Juan de Elcano, a ajuns în insulele Moluce ( arhipelag în apropierea Indoneziei) și apoi mai departe către vest și către Spania, unde a ajuns în 1522.
Prin aceasta expediția de sub comanda lui Magellan este cea care a realizat primul înconjur pe apă al lumii.

| corolav a răspuns:

La textul de mai sus vreau să vin cu o rectificare.
Numele continentului de peste Atlantic, America, a fos consemnat abia în anul 1507, din jurnalele nvigatorului italo - spaniol Amerigo Vespucci, cel care a efectuat două expediții, în anii 1499 - 1500 și 1501 - 1502, a străbătut multe teritorii din teritoriul Amazonului, al lui Rio de Janeiro și Rio de la Plata.

| alexuts28 a răspuns:

A vrut sa ajunga in Asia. A descoperit si Philippines in 1521.