| Loriana97 a întrebat:

Ce inseamna acronim, mai exact la ce se refera? Daca sunteti si amabili sa da-ti exemple, v-as fi foarte recunoscatoare.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Completînd răspunsul lui „zdog", interesant este că unele dintre acestea au dus la formarea de noi cuvinte, și în limba română dar și în altele.
Acest „„laser" de exemplu, sau „ceferist" de la acronimul C.F.R. ( Căile Ferate Române), utecist ( de la U.T.C - Uniunea Tineretului Comunist), și poate și încă multe altele.
Sănătate!

| corolav a răspuns:

Și chiar și „ozene", de la acronimul O.Z.N. ( vezi Google).

| BroascaCuElice a răspuns:

ACRONÍM s. n. (< fr. acronyme): cuvânt format din prima sau din primele litere ale cuvintelor care compun o sintagmă, o expresie, un titlu etc., ca în O.Z.N. (Obiecte zburătoare neidentificate).

| mihai69 a răspuns:

Înseamnă o prescurtare. Cum ar fi aici TPU.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E o prescurtare a mai multor cuvinte, folosind doar prima litera din fiecare cuvant. De exemplu: s-a.m.d = si asa mai departe.

| Zdog a răspuns:

Un acronim este o prescurtare a unei expresii lexicale la care se folosesc doar inițialele cuvintelor componente.
laser - din engleză de la Light Amplification By The Stimulated Emission Of Radiation