| LadyMary a întrebat:

Ce inseamna bihunca?
dau funda la primul raspuns corect

Răspuns Câştigător
| Copildeciocolata a răspuns:

Trăsură ușoară de curse, trasă de un singur cal

9 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Utilizează DEX-ul online. Acolo poţi găsi definiţia şi explicaţia oricărui cuvânt pe care nu îl cunoşti.
O zi bună!

| doreal a răspuns:

Trasura usoara trasa de un cal (de obicei)

| Iosuat a răspuns:

Trăsură ușoară pe patru roți, trasă de obicei de un singur cal. Sper sa-ti fie de ajutor.

| VranceanuTania a răspuns:

Buna! happy
Bihunca inseamna trăsură ușoară pe patru roți.
Fundita? big grin

| mssch a răspuns:

Bihúncă f., pl. ĭ (rus. bĭegunók, pl. -nki, alergător). Trăsură ușoară care se compune dintr’o scîndură (pe care șezĭ călare) pusă pe patru roate saŭ numaĭ dintr’un loc de șezut pe doŭă roate și care se întrebuințează la învățat caiĭ la trap frumos. (V. teleagă).

| Iacob_Nicu_1995 a răspuns:

Trasura usoara trasa de un cal (de obicei)

Funda?

| pisicutamicuta1233 a răspuns:

Trasura usoara de curse
funda? :*