| andreigroza19 a întrebat:

Ce inseamna mai exact intensiv engleza? fac multe ore de engleza sau toate orele de curs sunt in limba engleza?

si un profil de genul matematica-informatica BILINGV ENGLEZA.acel blingv inseamna ca sunt doua limbi de predare sau fac si multa >engleza?

Răspuns Câştigător
| pinkdiva a răspuns:

Intensiv engleza inseamna 6 ore de engleza pe saptamana: 5 ore de predare de gramatica si literatura pe care o gasesti in manualele scolare + o ora de cultura si civilizatie a Angliei sau Americii.

Un profil de genul matematica-informatica bilingv engleza presupune acelasi numar de ore de engleza pe saptamana, 4 ore de matematica, iar numarul de ore de fizica, chimie, biologie si informatica pe saptamana difera de la an la an.

5 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

In fiecare zi faci o ora de engleza in plus.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Engleza intensiva ( in scoala mea )= dai un examen si cei care il promoveaza fac 2 clase cu copii "intensivi " in urma cu 2 ani. Anul trecut si anii urmatori : 2 ore pe saptamana in plus, fata de colegii tai. (daca ai luat examenul)( examenul tot trebuie dat).

| TearsOfBlood a răspuns:

Mai multe ore de engleza si mai grele.
doar orele de engleza in engleza restul in rom

| Ensem a răspuns:

Sunt clasa a 9-a. Anul trecut am ales profilul filologie bilingv engleza.
Faci Toate orele din generala plus T.I.C=informatica(nu faci nimic la info), Logica=este f. naspa si Gmb=geografia marii britanii, geografie ei in engleza(usor) si 5 ore de engleza pe saptamana. Este foarte usor. In ceea ce priveste profilul mate info bilingv engleza..este f greu.

| Bogdacutu a răspuns:

Mai multa engleza la ambele