| JoJoJoJoLiNa a întrebat:

Ce inseamna monolog persuasiv?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Monologul persuasiv = (persuasiv = adjectiv, care urmăreşte să convingă pe cineva de un anumit lucru).
Prin monologul persuasiv emiţătorul încearcă să determine auditorul să acţioneze într-un anumit fel. Formele cele mai cunoscute sunt:
monologul persuasiv publicitar
monologul persuasiv electoral
Monologul persuasiv publicitar: în cazul monologului persuasiv publicitar există o substanţială contribuţie a elementelor vizuale. Reclamele pot fi bazate pe descrieri sau pe scurte naraţiuni dramatizate. Elementul comun a enunţurilor publicitare e formula finală, ea îi sugerează receptorului să cumpere produsul, evocându-i calitatea dominantă. De exemplu: „Le curăţă de nu se văd!"(soluţie de curăţat geamurile ), „Mor gândacii după el!"(insecticid)
Monologul persuasiv electoral: în discursul electoral tehnica de convingere se construieşte pe următoarele elemente:
emiţătorul trebuie să ştie ce nevoi şi ce speranţă au oamenii şi în acelaşi timp de ce se tem(de război, de şomaj, de creşterea preţurilor);
el trebuie să arate că pentru toate acestea există soluţii;
oratorul trebuie să apară în faţa a celorlalţi ca omul care s-a gândit din vreme la problemele celorlalţi şi care a şi găsit soluţiile concrete.
Sper ca acesta este raspunsul pe care il cautai. Bafta

5 răspunsuri:
| Naturelle a răspuns:

Monolog = dialog purtat cu sine insati

persuasiv=convingator, insistent( Care urmărește sau are darul să convingă pe cineva să creadă, să gândească sau să facă un anumit lucru)

deci, monolog persuasiv = este o discutie purtata cu tine insuti prin care incerci sa te convingi singur de ceva/cineva

| OnuOnulică a răspuns:

Pai sa o luam logic.
Monolog din cate stiu eu insemna purtat cu sine insati

persuasiv=convingator, insistent Care urmărește sau are darul sa convinga pe cineva sa creada, sa gandeasca sau sa faca un anumit lucru sau ceva de genu.

| VyrusEleven a răspuns (pentru Naturelle):

Scuza-ma dar nu ma pot abtine laughing De ce oare toata lumea da raspunsuri fara sa cunoasca cu adevarat, sau macar sa se informeze. Iti sugerez sa citesti raspunsul meu de mai sus pentru a sti pe viitor. Iti doresc multa bafta.

| VyrusEleven a răspuns:

Frumos tongue Ai copiat aceeasi prostie ca si domnisoara de mai sus laughing
Pentru pozitia de campion al zilei nu? laughing Bravo macar te duce capul laughing

| JoJoJoJoLiNa explică:

Multumesc!