| florinbia68 a întrebat:

Ce inseamna un monolog?

Răspuns Câştigător
| DjSmoKEE a răspuns:

Scenă dintr-o lucrare dramatică în care un personaj, fiind singur pe scenă, își exprimă cu glas tare gândurile.
funda?

2 răspunsuri:
| Acasel a răspuns:

Un om Vorbeste iar ceilalti ii ascultahappy Simplu ca Buna-Ziua! Monologul este un tip de discurs continuu in care nu se asteapta un raspuns.
Monologul interior sau literar ajuta la caracterizarea unui personaj, poate reda gandurile, sentimentele etc, unui personaj spre a le aduce la cunostinta cititorului sau spectatorului.
Cuvantul monolog provine din grecescul monos= singur si logos= vorbire, asa dar monologul presupune vorbirea de unul singur, locutorul vorbeste despre sine sau cu sine.

| Acasel a răspuns:

Cuvantul monolog provine din grecescul monos= singur si logos= vorbire, asa dar monologul presupune vorbirea de unul singur, locutorul vorbeste despre sine sau cu sine.Monologul este un tip de discurs continuu in care nu se asteapta un raspuns.
O persoana Vorbeste iar ceilalti il asculta.