| Mihai_Miţă_1999 a întrebat:

Ce inseamna "monolog liric"?

Răspuns Câştigător
| 1Praline a răspuns:

Salut.
Monologul liric este un mod de expunere și procedeu literar prin care personajul își analizează stările sufletești, concepțiile, ideile și le aduce la cunoștința cititorilor sau a spectatorilor. De asemenea, poate fi un tip de discurs continuu în care nu se așteaptă un răspuns.

În general, el poate fi vorbirea unui singur personaj sau poate fi specific operelor lirice, în care ia forma confesiunii (în poezia intimă și de idei) sau a descrierii (în poezia descriptivă – pastel).

Se poate vorbi și de un monolog interior, când un personaj vorbește în gând (cu sine) și de un monolog teatral, când un personaj vorbește singur, pe scenă, în fața spectatorilor.

De cele mai multe ori, monologul liric este și un mijloc de caracterizare directă sau indirectă a personajelor. Monologul este modul prin care nu doar personajele ci si oamenii se autodescriu pe sine insusi, isi expun capacitatile modurile de a vorbi si a gindi, pe scurt descrierea unei personalitati.
Sper ca te-am ajutat happy Funda happy

| Mihai_Miţă_1999 explică (pentru 1Praline):

Nu-mi apare funda la numele tau ca la restul, nu stiu ce are... Daca aflu iti dau funda cu cea mai mare placere. Mersi apropo de raspuns.

4 răspunsuri:
| christos1234 a răspuns:

Adica vorbeste doar poetul.

| Denyisssa a răspuns:

O figura de stil prin care o persoana vorbeste cu ea insasi. De exemplu cand iti zici in gand: "Ce tare sunt!"

| Ana2013 a răspuns:

Adică discurs al eului liric cu sine! Monologul poate sa fie liric(în cazul tău) și adresat (cititorului, padurii). Chiar și atunci cancând începi demonstrați de text liric poți folosi:"poezia este un monolog liric adresat cititorului, padurii, lacului..etc