| Afgshhakakl a întrebat:

Ce inseamna opinie publica? Vreau o definitie,va rog. Ca si eu stiu ce inseamna, dar imi trebuie o definitie.

Răspuns Câştigător
| TreiSurori a răspuns:

OPÍNIE, opinii, s.f. Părere, judecată, idee. ♦ Opinia publică = părerea publicului într-o anumită chestiune. ♢ Expr. A face opinie separată = a susține în mod ferm o părere deosebită de cea a majorității; a nu se alătura părerii majorității. [Var.: (înv.) opiniúne s.f.] – Din lat. opinio, -onis, fr. opinion.

funda?

3 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Trebuie sa fi vazut la tv sau in direct la tv cum apar parlamentari sa ne minta cu alea lor opini "jup-jude"

| Dalidah a răspuns:

"Opinia publică este un complex de preferinţe exprimate de un număr semnificativ de persoane cu privire la o problemă de importanţă generală." Definitie de B. Hennessy

| rutare a răspuns:

Sa iti susti parerea in fata a mai multor oameni...