| Andrei199114 a întrebat:

Ce inseamna paza buna trece primejdia rea (economie)

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Intrebarea cere un raspuns supercomplicat!
In economie (este de mai multe feluri), pare usor de gandit, atunci cand e vorba de prezivibilitate.
Numai ca in viata, acest concept nu este de luat in seama, asa cum demonstreaza viata insasi!
Poti sa traversezi pe 'zebra', sa te uiti in dreapta si stanga, in spate si in fata, sa pui piciorul pe strada si sa apara 'ca din senin' o masina cu o viteza 'imprevizibila' si s-a sfarsit!
In economie sau jocul la 'bursa ' la fel. Te angajezi sa-ti platesti ratele in Franci Elvetieni, cand crezi ca 5 -10 ani este stabil, apoi te trezesti ca se dubleaza, se tripleaza cursul(pierzi totul, pe viata!).
Poti sa stai linistit (a) pe o plaja, pe o insula linistita, in ultima suta de ani, apoi sa cada un meteorit si sa rada tot de acolo!
Poti sa lucrezi cu FMI, cu incredere 'cumpatata' ca apoi, cand treci prin momente grele sa fii bagat in datorii 'inexplicabile' din care nu mai poti iesi!
Poti sa intri in UE, in NATO si sa constati ca esti doar un pion care va fi sacrifiacat pe 'altarul dreptatii'(parasindu-te toti 'instantaneu"!
Poti sa te casatoresti cu perechea potrivita si in 5 minute 'perechea ' sa te ucida, dupa casatorie ca sa-ti mosteneasca asigurarea sau averea pe viata!

Pe de alta parte, viata este, functioneaza mult mai rapid. Daca te gandesti prea mult, poate pierzi singura sansa pe care o ai!
In concluzie, nu exista decat in teorie (si nu practica) sisteme de preventie! Poti ramane cu intuitia! Ecuatiile sunt formalisme temporar valabile. Am vazut oameni care nu si-au luat masuri de preventie care au reusit, am vazut oameni foarte 'cumpatati' care au clacat lamentabil.

Totul este o 'loterie'!
Nu mi se permite sa abuzez de puncte si ghilimele, asa ca-mi cer scuze pentru nerespectarea regulilor ortografice!

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuBz93 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti de 1000 de ori inainte de a face un lucru

| mititelumarius a răspuns:

Inseamna ca PREVENTIA e primul lucru necesar pentru a preintampina dificultati de orice natura.