| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi lauda? Care este definitia exacta a cuvantului "lauda"? De exemplu daca ghicesti 5 numere la Lotto si spui cuiva ca ai ghicit, se considera lauda? Sau daca joci la ruleta si castigi, din nou spui cuiva ca ai castigat e lauda? Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Depinde cui ii spui. Daca ii spui unui prieten apropiat nu e lauda, dar incepi sa spui random strainilor (sau persoanelor cu care nu esti prea apropiat), da, se considera ca te lauzi. In opiniea mea cel putin.

| HelpingHands a răspuns:

Depinde ce simți! Lauda e de obicei fără rost, menită să-ți hrănească orgoliul! Maaamă ce tare sunt, ia ascultați-mă un pic! Dar dacă o spui ca pe o confesiune nu e laudă. De obicei însă asta cu jocurile de noroc e mai mult exprimarea unei stupefacții: ia uite bă ce chestie incredibilă mi s-a întâmplat! E de domeniul fantasticului și merită împărtășită. Laudă e când vrei să ieși în față cu ceva.