| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna, pentru voi, sa fii sarac?
Dar bogat?

Răspuns Câştigător
| Diav0la a răspuns:

Iar ma repet; societatea actuala a ridicat banul la rang de virutute ...Ai bani esti bogat, nu ai de azi pe maine esti sarac .Cam asa sta treaba in Romania zilelor noastre... Eu una ma consider cel mai bogat om de pe pamant datorita comorilor mele mici de 5 ani respectiv 1 anisor. E drept ca sistemul ne cam limiteaza puterea financiara, insa asta nu ma face sa ma simt inferioara celui ce "are cu ce " ...Degeaba ai bani daca nu ai bun simt, educatie, dragoste, respect pentru tine ca om si pentru ceilalti, degeaba daca nu respecti normele morale, daca nu poti adormi cu gandul impacat fara mustrari de constiinta. Adevarata bogatie a unui om, din punctul meu de vedere, este o viata in concordanta cu ceea ce duce la echilibru.

17 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Cea mai mare nenorocire a vietii este "sa fii sarac cu duhul", cat despre bogatie... depinde cat de cinstit s-au adunat banii... vorba cantecului "banii n-aduc fericirea", "decat daca E multi!" ar zice cel sarac cu duhul. Eu raspunsuri la sarac-bogat nu caut, imi omor neuronii de pomana, vrei sa incep sa ma plang de saracie si sa uit de bogatie...aiurea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mai sarac, ca anul asta, ca anul trecut, si ca de cand ma stiu, n-am fost niciodata. dar nici mai bogat.este bine.chiar foarte bine.

lolita
| lolita a răspuns:

Sarac made in Romania inseama sa nu ai dupa ce bea apa, si bogat tot made in Romania inseamna sa ai ce pune pe masa maine.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Sarac=n=ai telefon, n-ai calculator, n-ai BMW.
bogat=ai toate cele de mai sus

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bogat e omul care are nevoie de cat mai putin.
Sarac e ala care vrea, isi doreste cu disperare, dar nu are de unde...

lolita
| lolita a răspuns:

Hai mai crucified pai BMW este un vis cam departat de celular si calculator.pai eu atunci sunt intre bogat si sarac nu? daca n-am BMW. mai bine ziceai daca ai BMW si esti manelist rolling on the floor

| Flav a răspuns:

Sarac - sa am sufletul gol si sa nu am timp sa-l umplu.
Bogat - chiar daca am sufletul gol, sa am timp sa-l umplu si sa stiu calea cea mai usoara de a o face.

| Lorenyk a răspuns:

La ce foloseste sa ai bani din plin, daca sufletul e gol? In suflet e adevarata saracie sau bogatie. Ca bunurile materiale, din ce ai mai mult, din aia vrei mai mult.

| Elly4all a răspuns:

Degeaba esti bogat la suprafata iar la interior sarac.saracia nu este decat un lucru pe care noi il dezvoltam la fel ca si bogatia numai ca sunt doua feluri de bogatii si saracii si anume:interioara si exterioara. bucurate de viata niciodata nu vei fi destul de sarac daca ai sufletul plin de bucurii. e bine ca viata sa fie traita bu bune si cu rele, cu saracie si bogatie.happy

| Moneyandfame a răspuns:

Esti sarac si razi.
Esti bogat si razi mai putin, atunci vin problemele mai mari.

| RamonaMn a răspuns:

Sarac - sa nu ai ce sa pui pe masa.
Bogat - sa ai alaturi o familie unita si fericita, sanatate.

| ingerash_1766 a răspuns:

Pentru mine sarac inseamna, ca chiar de am ceva simt ca numi ajunge, asta e pentru mine sarac, iar bogat, sa numi bat niciodata capul cu ziua de maine

| Equilibrum a răspuns:

Pentu mine, aceste doua adjective fac legatura in primul rand cu volumul de cunostiine, inteligenta, bunele maniere, etc. Pe scurt, cu valoarea omului.Pacat ca se gasesc atat de rar oameni cu adevarat bogati.

| Roxata a răspuns:

Well.
sa fi sarac la propriu dar nu si la figurat.
cat despre bogatie...
poti fi bogat, dar degeaba daca nu ai o inima de aur.

| johnycostello a răspuns:

E importanta si parerea unora sau altora dar cred ca problema se poate categorisi in felul urmator:bogatie materiala, bogatie spirituala rectae saracie materiala sau spirituala.Nu e nimic rau in a fi bogat material doamne fereste! Daca esti fericit si de latura spirituala e super ok! Jos palaria! Nu cred ca este o intrebare pe care se poate filozofa prea mult fara sa atingem problema de fond care in opinia mea, e ceea ce am enuntat mai sus.Nu mai spun ca mie mi se pare o greseala sa analizam oamenii dpdv. moralicesc punand accentul pregnant pe componenta materiala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai depinde la ce fel de bogati se refera, poate fi bogat material dar spiritual lasa de dorit, dar daca ar fi sarac material dar intelrctual ar fi mult mai dezvoltat.

| aumih16 a răspuns:

Sarac sa nu ai nimic si sa vrei ceva iar bogat sa ai de toate si sa nu iti trebuiasca nimic