| 20thoughts a întrebat:

Ce inseamna personaj figurant?

Răspuns Câştigător
| kristinne a răspuns:

El nu participa direct la actiune(din roman, basm, film, poveste) dar este doar mentionat
Cauta pe google pentru ceva mai detaliat

5 răspunsuri:
| Vendetta47 a răspuns:

El nu participa la actiune dar este mentionat de catre alt personaj:EX:Ion nu e acasa, e dus la targ.

| AnnyLovx a răspuns:

Personajul care participă la desfășurarea acțiunii unei piese de teatru, a unei opere sau a unui film numai prin prezența fizică sau prin gesturi, atitudini etc., fără să rostească nici o replică. ♦ Persoană care este prezentată la desfășurarea unui eveniment, la o întâmplare etc., fără a participa efectiv la ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Irruu a răspuns:

Păi în primul rând un personaj figurant, este acela care nu este participant direct la acţiune, el participă doar cu gesturi, fapte, ori dacă nu este menţionat de către alt personaj. Doar atât.

| Eda267 a răspuns:

Persoană care participă la desfășurarea acțiunii unei piese de teatru, a unei opere sau a unui film numai prin prezența fizică sau prin gesturi, atitudini etc. fără să rostească nici o replică. Persoană care este prezentată la desfășurarea unui eveniment, la o întâmplare