| Mimi1204 a întrebat:

Ce inseamna post negru? Dau funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Părerile sunt diferite.
Prin post negru, unii înțeleg că nu trebuie să mănânce absolut nimic, întreaga zi.
Însă, un călugăr a zis că post negru înseamnă pâine și apă, nu pe săturate, ci cât să poți rezista întreaga zi. Și rugăciune, și fapte bune/ milostenie.

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Din punctul de vedere al bisericii ortodoxe, post negru e atunci când nu mănânci și nu bei nimic cel puțin 24 h. Sunt și care îl țin doar cu apă. Fără apă e periculos, apa ajută la eliminarea toxinelor din organism.
http://doxologia.ro/......post-negru

| Lioana a răspuns:

Post negru e atunci cand nu mananci absolut nimic.