| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna referinte critice? cel mai bun raspuns funda+vot

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Expresie cretinoidă / cretinoidică, folosită de absolvenți ( idioți ) de fac. de Litere : deveniți critici literari, sau ceva asemănător, că nu erau capabili să fie scriitori, cu care sunt îndobitociți copii de școală, că expresia nu are nici o treabă cu limba română. Dă și tu o căutare cu Google.ro și te lămurești ceva mai bine, că eu nu aveam nici o vină, șă citesc toate idioțeniile alea. Poate eventual în limba română, ar fi fost referințe utilizate de cei care se ocupă cu critica literară, dar nu sunt sigur, că în păsăreasca a cefalicilor (ființă a cefalică = fără cap) respectivi, orișice este posibil.

| Radioactive a răspuns:

Ce au spus unii critici despre o opera/un scriitor. Trebuie sa folosesti ghilimele cand reproduci spusele lor si sa scrii cu exactitate, cu fiecare virgulita. Spre exemplu, cum afirma T. Argezi:

"Eminescu este un Beethoven al graiului romanesc."