| FetitSa a întrebat:

Ce inseamna,, sa ma prociteasca"?

e din Amintiri din copilarie happy

4 răspunsuri:
| cristinela_1018 a răspuns:

Intr-o zi, badita Vasile l-a pus pe Nica a lui Costache... sa-l "asculte", sa-l "evalueze", sa-l "examineze" pe Nica.

| CurcubeulColorat a răspuns:

Pai daca zici ca e din amintiri din copilarie) ma gandesc ca e ceva ce se petrece intre dascal si Nica si as putea sa spun ca inseamna a mustra sau depinde de context. Poate inseamna si a evalua dar ti-am zis depinde de context.

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

PROCITÍ, procitesc, vb. IV. Tranz. (Înv.) 1. A reciti, a repeta. 2. A examina (recapitulativ) un elev. 3. A certa, a mustra; a cicăli. [Var.: procetí vb. IV] – Din rus. pročitat'.
PROCITÍ vb. v. admonesta, asculta, bodo-găni, certa, chestiona, cicăli, dăscăli, dojeni, examina, flecări, interoga, îndruga, întreba, moraliza, mustra, pălăvrăgi, plictisi, reciti, repeta, sâcâi, sporovăi, trăncăni.

Bafta ~

| dragos_6090 a răspuns:

,, sa te bata"