| andreia97 a întrebat:

ce inseamna sa nu fii liber? exemple

Răspuns Câştigător
| SussieLex a răspuns:

Buna andreia!
a nu fii liber inseamna a fii privat de anumite drepturi.
inseamna ca nu poti face ceea ce iti doresti deoarece ai o anumita responsabilitate
inseamna ca cineva te controleaza.

sper ca ti-am fost de folos
bafta:*

4 răspunsuri:
| lolli_4147 a răspuns:

A nu fi liber inseamna a fi captiv,dependent,inchis,supus, rob, scalv.Nu esti liber atunci cand exerciti o profesiune doar datorita avantajelor banoase si sub robia unui contract de munca,nu esti liber atunci cand esti condus,acaparat,dependent de vicii precum:alcoolul,tutunul,drogurile,jocuri de noroc,si alte pasiuni oarbe,nu esti liber atunci cand,dintr-un motiv sau altul, decizi sa continui o casnicie, chiar daca nu este tocmai ce iti doresti.

| Needle a răspuns:

Sa fi dependent de ceva sau de cineva

| alin4096 a răspuns:

Sa fii la puscarie, asta inseamna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de exemplu sa nu iti aperi drepturile.
asta-i opinia mea