| scorpionverde a întrebat:

Ce înseamnă şi de unde provine expresia "bătrâne bavarez"? Sau, mai nou, antonimul ei - "tinere bavarez"? E o referinţă la un personaj literar?

4 răspunsuri:
| enverhoxha a răspuns:

N-am auzit niciodată.

| PetreConstanta a răspuns:

Cauta in dex mai afli si tu cate ceva

| scorpionverde explică:

Am citit undeva despre recenta moarte a Vioricăi Bucur, pe lângă cuvintele obişnuite care se spun în aceste ocazii, exista şi o referire la felul în care ea se adresa colegilor mai tineri - cu apelativul "tineri bavarezi". Aşa mi-am adus aminte că am auzit expresia iniţială - "bătrâne bavarez" - de foarte multe ori, dar nu ştiu exact la ce se referă.
şi pentru dşoara care m-a iluminat cu sugestia ei nemapomenită de a căuta în Dex, întrebarea mea nu se referea la zona de provenienţă - Bavaria - ci la expresie în ansamblu.

| Crovatu_Sorin_1954 a răspuns:

Nu stiu, tocmai asta voiam sa intreb...