Întrebare recomandată | CARMENCITA a întrebat:

Ce inseamna un metru liniar? Sa zicem ca un metru liniar de catifea cu o latime 1, 50 cm costa 10 lei, cat costa un metru?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

10 lei. Daca are 1, 5 latime ea nu se taie la 1 metru patrat. Ramane asa. De dragul matematicii poti face calculul prin regula de 3 simpla. Daca 1, 5 mp (metri patrati) costa 10 lei, 1 mp costa X.Asta s-ar traduce asa: 1X10 :1, 5= 6, 66 periodic. Deci catifeaua este la pret de un metru liniar si nu conteaza latimea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica iti da acea catifea in lungime. daca vrei 20 de metri patrat nu iti da patrati la cata latime vrei tu, pentru ca catifeaua e taiaa la 1, 50 de cm si nu are cum sa iti dea metri patrati, deci iti va da 20 de metri linir.20 de metri la latimea de 1, 50.Nu calculeaza la patrat ci in lungime.In linie, nah.

| rnihai a răspuns:

Cuvantul "liniar" este adaugat pentru a-ti clarifica mai bine despre ce unitate de masura este vorba. aceeasi exprimare o vei intalni si la masurarea perimetrelor terenurilor, pentru a diferentia de suprafata acestora. asadar 1 metru de catifea cu latimea de 1, 5 cm va costa 10 lei

| Trandafirii a răspuns:

Liniar este o unitate de masura si 1 m costa vreau 50 lei

| biaNk6 a răspuns:

Metru liniar inseamna pret pe lungime, iti masoara si platesti la m

| DiacValerica48 a răspuns:

Buna scuze ca dau cu parerea dar un metru liniar inseamna o suta de centimetri asta inseamna ca 1 metru liniar indiferent de latime tot 10 lei costa.

| Netsaunimic a răspuns:

Un metru costa 10 lei.

| gvvvvvjdfhgvfvvfvvvvvdf a răspuns:

Metru liniar este doar o linie sau o latura asa ca 1, 50 costa 66periodic

| Jass12 a răspuns:

Cred ca 7 ron

| alindany a răspuns:

Metru liniar nu exista. Este o unitate de masura inventata. Foarte multe persoane folosesc acest pleonasm matematic. Unitatea de masura a lungimii este metrul cu multiplii si submultiplii, indiferent de ce anume se masoara: sosea, sfoara, catifea, gard....etc. (cred ca in clasa a I a se invata )

| Lazea_Nina_1976 a răspuns:

Ce inseamna metru liniar

| Eliza_Camelia_1990 a răspuns (pentru alindany):

Cum masori o bucata de material (catifea, stofa, etc)?