| deea_9461 a întrebat:

Ce inseamna valoarea stilistica a regionalismelor?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In opera literara regionalismele contribuie la realizarea culorii locale. Ele au o anumita savoare si te ajuta sa localizezi si sa datezi actiunea.Lumea evocata de scriitor devine mai autentica si mai usor de imaginat.Cand citesti un fragment din "Amintiri din copilarie" nicio clipa nu te gandesti ca actiune se petrece in California.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba ca prin folosirea regionalismelor se poate aduce un plus de expresivitate unei opere literare, mai ales celor istorice si exprimarea va fi in concordanta cu locul actiunii si timpul istoric la care se refera opera. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| adelinaa_4646 a răspuns:

Nu mai stiu scuze