| 11george11 a întrebat:

Ce inseamna ying yang?

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Bine si rau

| ddutza a răspuns:

Yin și Yang sunt două concepte religioase care își au originea în filozofia și metafizica chineză. Aceste concepte reprezintă forțele primordiale și complementare ce compun universul și toate componentele acestuia.
Ying se traduce literal prin "loc întunecos", pantă (deal) nordică, mal (râu) sudic; noros, sumbru si este elementul întunecat; el este trist, pasiv, sobru, feminin, introvertit, intim, și corespunde nopții.
Yang este opusul -"loc însorit", pantă (deal) sudic, mal (râu) nordic; strălucire solară; este elementul luminos; este fericit, plin de vitalitate, activ, strălucitor, masculin și corespunde zilei. Ying este adeseori simbolizat de apă și de pământ, în timp ce Yang este simbolizat de foc și vânt.

| curiosul636 a răspuns:

Reprezintă forțele primordiale și complementare ce compun universul și toate componentele acestuia.

| Ionita_Cristian_1997 a răspuns:

Anticii considerau că lumea are două componente – cea masculină și cea feminină. Zeii și zeițele lor colaborau pentru a menține echilibrul de forțe. Yin și Yang.