| robiiusan a întrebat:

Ce licee, ce facultati trebuie sa urmez si ce trebuie sa fac pentru a deveni un pilot de avion? Vreau raspunsuri serioase.

3 răspunsuri:
| Heng a răspuns:

Salutare

Exista la Bucuresti Colegiul Tehnic de Aeronautica ''Henri Coanda''.

Scoli de aviatie in Romania sunt vreo 3, toate se platesc.
Scoala Superioara de Aviatie Civila
Regional Air School (Tuzla - Constanta)
Fly Level(Aerodrom Strejnic).

Sau poti sa te inscrii la aeroclub, la planorism. Cursurile sunt gratuite, insa din pacate chiar ieri s-au terminat inscrierile pentru anul acesta.

Succces

| Justaghost a răspuns:

Poti face Academia Fortelor Aeriene Romane, dar stiu ca exista si cursuri care trebuie platite ca sa devii pilot.

| Casuta_Alexandru_1988 a răspuns:

Exista scoli autorizate de pilotaj din cate stiu eu pe la Pitesti si urmezi cursuri de planor si dupa pilot de avion sau exista ce a zis Justaghost Academia Fortelor Aeriene Romane, dar nu iti sugerez ca o sa faci zboruri pe diferite rable din al 2-lea razboi mondial adica pe IAC.