| Diana24y a întrebat:

Ce limba merita de învățat o limba scandinava (norvegiană) sau asiatica (coreeană)?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca vrei sa profesezi cat de cat, adica sa te bazezi pe traduceri, scandinava.

| Daniel9988 a răspuns:

N-o sa te ajute la nimic.Iti jur! Invata engleza, franceza, germana si eventual italiana daca mai ai timp.Coreeana n-are sens sa o inveti, e ca si cum ai zice ca vrei sa inveti limbajul semnelor.Adica o poti face, dar nu iti va folosi.DELOC!

| DavidoffUser a răspuns:

Invata rusa sau chineza mai bine, nu se stie in 20 de ani ce se intampla cu partea de est a Europei.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Pe de o parte limbile nordice ar merita invatate pentru ca au un sistem de invatamant foarte bun si de asta va fi nevoie in viitor, pe de alta limba asiatica e ok pentru ca vei avea acces la un numar imens de oameni. Deci intrebarea e ce vrei? cantitate sau calitate?

| Ovi83 a răspuns:

Am fost recent la un seminar al lui Lorand Soares Szasz, daca iti spune ceva numele asta. E unul dintre (daca nu cel mai) bun speaker motivational din Romania. Si chiar spunea ca el isi propune sa-si invete copiii chineza, pentru ca, dupa parerea lui, in maximum 20 de ani va fi la fel de utila ca si engleza azi.
Se spune ca orice limba invatata e o usa deschisa in plus. Alegerea e a ta ce vrei sa inveti, dar...se pare ca tendinta in economie e (din)spre Asia. Cel putin la mine in Oradea sunt vreo 3-4 firme coreene care au puncte de lucru aici.
La urma urmei, totul e despre ce anume te avantajeaza. Daca vrei sa te muti intr-o tara nordica, tot ce am scris eu aici nu are nicio valoare! happy

| Jacquelinesama500 a răspuns:

Asta depide unde vrei tu sa mergi in coreea sau in norvegia?
eu invat coreeana si japoneza deoarece stiu ca in japonia si creea mai ales japonia este o civilizatie mult mai buna ca in Romania sau alte tari, si acolo vreau sa ma mut si sa imi creez viitorul acolo ca pana si scoliile pentru viitori mei copii sunt mai bune, crede-ma invata limba coreeana sau laponeza te sfatuiesc din toata inima, sper ca te-am ajutat si sper ca merit o funda daca vrei ..kiss

| KeiichiMomoii a răspuns:

Depinde pe care o vei vorbi cel mai des invata si nu una nefolositoare