| Alberto9065 a întrebat:

Ce marchează apostroful și cratima?

Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

În limba literară, apostroful marchează absența accidentală a primei sau a primelor două cifre (ale unui an: ’77), se folosește în împrumuturi din alte limbi (cu alte funcții decât în limba română: five o’clock) și notează prezența unor realități fonetice din limba neliterară.

Cratima leagă:

– cuvinte pronuntate fara pauza;
unele interjectii identice, repetate accidental;
– anumite prefixe pe baza derivatului;
– prefixele ne- si re- si prepozitia de de baza derivatelor, respectiv a compuselor de la cuvinte care incep cu vocala i-, atunci cand se produce caderea acesteia;
– componentele compuselor cu un grad mediu de sudura, ale unor locutiuni si ale structurilor cu anumite substantive + adjectiv posesiv;
– articolul hotarat enclitic sau destinatia de undele cuvinte greu flexionabile;
– formatul final al numeralelor ordinare si fractionare de numeral cardinal corespunzator scris cu cifre;
– componente ale unor abrevieri.
Cratima desparte
– silabele unui cuvant pronuntat sacadat;
– segmenetle unui cuvant in cazul despartirii acestuia la capat de rand.

2 răspunsuri:
| Alberto9065 explică:

Mersi, ai funda big grin

| Alberto9065 explică:

Mersi, ai funda.