| Georjshs a întrebat:

Ce medie îmi iese la mate daca am notele:4, 4,5,6,6,8,8 și 4 in teză

Răspuns Câştigător
| WoKy a răspuns:

E simplu frate. Cand ai peste 4 note + teza, calcularea mediei se face in felul urmator: (media x(unde x este ori) 3 +teza)[totul]/4. Si reiese: 4+4+5+6+6+8+8=41(impartim la cate note sunt, fara teza)/7=5.85x3=17,5+4=21,5/4=5,39, rotunjind, ai scapat cu 5 semestrul asta.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medie de picaj... fara parasuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5,39 Cum se calculeaza media:
-fara teza:se aduna notele si se impart la nr lor. Nota se rotunjeste, iar la 50 de sutimi unii profesori asculta sau rotunjesc prin nota mare
-cu teza:se calculeaza media notelor fara teza, se inmulteste cu 3, se adauga teza si se imparte la 4.

Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5,39

| KenNine a răspuns:

Media ta va fi 5, 39.Media se calculeaza altfel notele adunate si impartit la cate sunt. Apoi le inmultesti cu 3 si aduni cu teza. Apoi rezultatul care iti da il imparti la 4.

| Bogdan201739 a răspuns:

Da cate note tio dat

| Freky229 a răspuns:

5.3

| fatatha111 a răspuns:

5.39