| Eunbyol11 a întrebat:

Ce meserii poți să ai dacă faci facultatea de științe biomedicale?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai circa 5 opțiuni:
Continuă studiile cu un master sau un doctorat - Dacă vrei să-ți dezvolți cunoștințele în domeniul biomedical, poți să aplici pentru un program de master sau doctorat în științe biomedicale. Acest lucru îți poate oferi oportunități de cercetare și o bază solidă pentru o carieră academică.

Aplică pentru un post în cercetare - Dacă ești pasionat de cercetare, poți să aplici pentru poziții de cercetare în companii farmaceutice, instituții medicale sau universități.

Urmează o carieră în sănătate - Dacă dorești să lucrezi direct cu pacienții, poți să aplici pentru posturi în domeniul sănătății, cum ar fi tehnician medical, asistent medical sau alte profesii din domeniul medical.

Lucrează în industria farmaceutică - Dacă dorești să lucrezi în industria farmaceutică, poți să aplici pentru posturi în departamentele de cercetare și dezvoltare, marketing sau vânzări.

Urmează o carieră în domeniul managementului medical - Dacă ești interesat de aspectele manageriale ale domeniului medical, poți să aplici pentru poziții de management în spitale, clinici sau companii de asigurări medicale.

Totul depinde și de înclinațiile tale.

| sierra1 a răspuns:

Fă-te prof/ă de bio. E cerere de așa ceva