| Beibii a întrebat:

Ce moduri si ce timpuri au verbele: se face, va deveni, a luat?!

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Se face = verb, conjugarea a III-a, modul conjunctiv, timpul prezent, diateza reflexiva
va deveni = verb, conjugarea a IV-a, modul indicativ, timpul viitor, diateza activa, persoana a III-a, singular
a luat = verb, conjugarea I, modul indicativ, timpul perfect compus, diateza activa, persoana a III-a, singular

Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| Ea a răspuns:

Se face-mod indicativ, timp prezent
va deveni-mod indicativ, timp viitor
a luat-mod indicativ, timp perfect compus

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Se face - mod indicativ, timp prezent, doar ca e la diateza reflexiva, de aia are "se"
va deveni = mod indicativ, timp viitor
a luat = mod indicativ, timp perfect compus

| Paywa a răspuns:

Se face- indicativ, prezent persoana a 3a sg. diateza reflexiva.
va deveni- indicativ, viitor simplu, pers a 3a sg
a luat- indicativ, perfect compus, persoana a 3a sg

| B3stgirl a răspuns:

A luat-indicativ, perfect-compus
va deveni-indicativ, viitor 1
se face-daca e "se face"e indicativ, prezent iar daca e "a se face"
e infinitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face=indicativ, prezent va deveni=indicativ, viitor a luat=indicativ, perfect compus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te aici :
http://dexonline.ro/