| afrodita3333 a întrebat:

Ce opere si lectii intra la bac la proba de limba romana si istorie?

1 răspuns:
| Crash94 a răspuns:

Română:
Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb
Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul Ancuţei
Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis
Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc
Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)
a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara
b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion
c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust
d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei
Romanul de după al doilea război mondial – (perioada postbelică), Marin Preda - Moromeţii
DRAMATURGIA –specii dramatice
1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută
2. Drama – Camil Petrescu, Jocul ielelor; Act Veneţian
POEZIA – evoluţie
1. Paşoptismul – Vasile Alexandri, Mezul iernii; Malul Siretului
2. Mihai Eminescu – Luceafărul, Floare albastră, ScrisoareaI, Oda în metru antic, Sara pe deal
3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră
4. Tradiţionalismul – Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani; Ion Pilat - Aci sosi de vremuri
5. Modernismul
a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
b. Tudor Arghezi - Testament; Psalmul III[Tare sunt singur, Doamne şi pieziş!]; Flori de mucigai
c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel
6. Neomodernismul – Nichita Stănescu - Leoaică tânără, iubirea

Istorie:
A. POPOARE ŞI SPAŢII ISTORICE
1. Romanitatea românilor în viziunea istoricilor
B. OAMENII, SOCIETATEA ŞI LUMEA IDEILOR
Secolul XX – între democraţie şi totalitarism. Ideologii şi practici politice în
România şi în Europa
Constituţiile din România
C. STATUL ŞI POLITICA
Autonomii locale şi instituţii centrale şi în spaţiul românesc (secolele IXXVIII)
Statul român modern: de la proiect politic la realizarea României Mari.
(secolele XVIII-XX)
România postbelică. Stalinism, naţional-comunism şi disidenţă
anticomunistă. Construcţia democraţiei postdecembriste.
D. RELAŢIILE INTERNAŢIONALE
Spaţiul românesc între diplomaţie şi conflict în Evul Mediu şi la începuturile
modernităţii.
România şi concertul european; de la „criza orientală" la marile alianţe ale
secolului XX.
România în perioada „Războiului Rece".