| ovidasmihai a întrebat:

Ce părere aveţi de colecţia Biblioteca Pentru Toţi (apare miercurea şi costă 11 lei)?
Lista de cărţi a colecţiei:
1. Cel mai iubit dintre pământeni (vol 1) - Marin Preda
2. Cel mai iubit dintre pământeni (vol 2) - Marin Preda
3- Cel mai iubit dintre pământeni (vol 3) - Marin Preda
4. Maitreyi - Mircea Eliade
5. Pânza de păianjen - Cella Serghi
6. Lorelei - Ionel Teodoreanu
7. Craii de Curtea Veche - Mateiu Caragiale
8. Îngerul a strigat - Fănuş Neagu
9. Trei dinţi din faţă - Marin Sorescu
10. Adam şi Eva - Liviu Rebreanu
11. Rusoaica mica - Gib I Mihaescu
12. Delirul - Marin Preda
13. Nuntă în cer - Mircea Eliade
14. Elevul Dima dintr-a şaptea - Mihail Drumeş
15. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - Camil Petrescu
16. Necuvintele - Nichita Stanescu
17. Cartea Mironei - Cella Serghi
18. Viaţa la ţară. Tanase Scatiu. În razboi - Duiliu Zamfirescu
19. Cismigiu & Comp - Grigore Bajenaru
20. Maidanul cu dragoste - George Mihail Zamfirescu
21. Prins - Petru Popescu
22. Toate pânzele sus (vol 1) - Radu Tudoran
23. Toate pânzele sus (vol 2) - Radu Tudoran
24. Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade
25. Scrisoare de dragoste - Mihail Drumes
26. Adela - Garabet Ibraileanu
27. Romanţe pentru mai târziu - Ion Minulesc
28. Donna Albade - Gib. I. Mihaescu
29. Viaţa pe un peron - Octavian Paler
30. Plumb - George Bacovia
31. Moromeţii (vol 1) - Marin Preda
32. Moromeţii (vol 2) - Marin Preda
33. Cronica de familie (vol 1) - Petru Dumitriu
34. Cronica de familie (vol 2) - Petru Dumitriu
35. Cronica de familie (vol 3) - Petru Dumitriu
36 : Ciocoii vechi şi noi - Nicolae Filimon
37. Calea Victoriei - Cezar Petrescu
38. Moartea căprioarei - Nicolae Labiş
39. Amintiri din copilărie. Poveşti. Povestiri - Ion Creangă
40. La Medeleni (vol 1) - Ionel Teodoreanu
41. La Medeleni (vol 2) - Ionel Teodoreanu
42. La Medeleni (vol 3) de Ionel Teodoreanu
43. O moarte care nu dovedeşte nimic.Ioana.Jocurile Daniei - Anton Holban
44. Poezii - Mihai Eminescu
45. Chira Chiralina.Codin.Ciulinii baraganului - Panait Istrati
46. Noaptea de Sânziene (vol 1) - Mircea Eliade
47. Noaptea de Sânziene (vol 2) - Mircea Eliade
48. Invitaţia la dans - Mihail Drumeş
49. Moara cu noroc de Ioan Slavici
50. Ce mult te-am iubit.Uruma.Costandina - Zaharia Stancu
51. Marele Singuratic - Marin Preda.
52. Voica. Pontiful - Henriette Yvonne Stahl
53. Europolis - Jean Bart
54. Enigma Otiliei - George Călinescu
55. La Lilieci (vol 1) - Marin Sorescu
56. La Lilieci (vol 2) - Marin Sorescu
57. Patul lui Procus - Camil Petrescu
58. Concert din muzică de Bach - Hortensia Papadat-Bengescu
59. Padurea Spanzuratilor - Liviu Rebreanu
60. Balade vesele şi triste - George Topîrceanu
61. Zahei Orbul - Vasile Voiculescu
62. Momente şi Schiţe. Nuvele şi Povestiri - Ion Luca Caragiale
63. Noduri şi semne - Nichita Stănescu
64. Fiul risipitor de Radu Tudoran
65. Viaţa ca o prada - Marin Preda
Vor urma şi altele atâtea se cunosc.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca sunt printre cartile care n-ar trebui sa lipseasca dintr-o biblioteca. Eu le aveam mai vechi, dar astea sunt intr-un format atragator. Adica pe langa ca sunt bune arata si bine. Si dupa ca arata bine mai sunt si ieftine... Recomand cu caldura aceste carti. Depinde de varsta si inclinatie. Pentru adolescenti ar fi cartile lui Drumes - atat Scrisoare de dragoste cat si Invitatia la vals (poate in varianta de acum o fi dans, insa, in editia pe care o am eu este vals), La Medeleni - de Teodoreanu, Panza de pajanjen de Cella Serghi, Maidanul cu dragoste de Zamfirescu, Cismigiu & Comp. de Bajenaru sau Fiul risipitor al lui Radu Tudoran.
Eu cred ca le-am citit aproape pe toate. Mi-au placut si mi-au ramas in memorie.

10 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cărţi esenţiale pentru îmbogăţirea bagajului cultural. Măcar de le-ar cumpăra oamenii, măcar de le-ar citi cei ce le cumpără! Eu le am deja, apărute la alte edituri, am citit cam 90% dintre ele dar mă tentează să le cumpăr fiindcă arată bine, hârtia e de calitate iar reproducerile după tablouri se potrivesc perfect conţinutului.

| Gizăz a răspuns:

Am citit cam 25 dintre cele enumerate de tine şi-ţi spun cu mâna pe inimă că merită. „Cel mai iubit dintre pământeni" e o capodoperă, daca ar fi tradus afară şi i s-ar face publicitate ar ajunge sigur un best seller(între cititorii serioşi că dacă dăm o definiţie mai permisivă termenului până şi panarama aiade "Twilight" e best seller). Nu prea mi-a plăcut „Enigma Otiliei" şi lipseşte „Domnişoara Christina" de Eliade, iarăşi un must read.

| Alina a răspuns:

Le-am luat pe toate insa acum as fi vrut sa le iau pe cele de la jurnalul national de la inceput...asta este...

| Alina a răspuns:

Imi cer scuze, credeam ca este vorba despre cea de la Adevarul...

| karellen a răspuns:

O initiativa foarte buna. am cumparat cateva volume pe care nu le aveam in biblioteca - sau care erau intr-o stare destul de proasta.

| Ana_6509 a răspuns:

Carti interesante la pret accesibil.Trebuie doar ca oamenii sa aiba dorinta de citit iar asta le cam lipseste multora. E pacat ca in loc sa citeasca o carte unii au alte,, preocupari" mult mai,, captivante".

| Poinsettia a răspuns:

Am o parere foarte buna. Macar asa s-or cultiva si romanii nostri. Sau cel putin, pentru faptul ca nu citesc, nu vor mai avea scuza ca sunt "scumpe, dom'le, scumpe" la pretul asta de 11 lei.winking

| Pandaaaa a răspuns:

Le am si ew dar nu p toate

| Almássy a răspuns:

La noi a dat comanda un profesor la scoala si am primit promotie ca daca luam peste 100, cartile sunt 5 lei asa ca eu mi-am luat 8 happy restul le-am cam citit