| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest articol ( scrisoarea unui elev de clasa a XI-a)?
Sunteti de acord cu ceea ce zice el, sau nu?( argumentati)
http://www.viata-libera.ro/articol-Dilema_unei_generatii _2.html

7 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Sincer, sunt de acord cu ceea ce a scris! Inteligent mod de abordare al "educatiei" din Romania...

O zi buna!

Daniel.

| SweetCandy a răspuns:

Mai mie mi se pare ca are dreptate, mai ales partea aia "nu conteaza calitatea ci cantitateastraight face "...asa este!

| nuxerette a răspuns:

Sunt 50% de acord si 50% nu. Este adevarat ca se invata mult si cateodata aiurea. Sunt materii care ar trebui sa fie cuplate pentru cei de la uman sau real (in functie de materiile lor de baza). In Franta, de exemplu geografia si istoria sunt intr-o singura materie, deci o saptamana facem istorie, cealalta geografie. La fel sunt si fizica-chimia. In felul asta, din patru ore pe saptamana faci numai 2. Optionalele sunt importante numai daca te pot ajuta. Ar trebui sa se faca niste optionale gen cursuri de ratraunpaj, unde se pot aduna mai multe clase pentru aceeasi materie si sa se renunte la optionalele unde trebuie sa participi ca altfel ai absenta.

In schimb, nu sunt de acord cu faptul ca 30 de ore pe saptamana sunt obositoare. Cand vei munci, minimul este de 35 de ore fara orele suplimentare si ar trebui sa fie de folos pentru organizare timpului. A invata nu inseamna A MEMORA, aici alta greseala facuta de multi elevi. Daca esti atent in clasa si gandesti, nu ai ce sa memorezi. Nici macar in istorie, unde totul este logic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are foarte mare dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stau sa citesc mesajele dintr-o zi de pe TPU, toate colcaind de educatie si de cultura generala, as mari numarul de ore, concomitent cu amenzi usturatoare pentru parinti, daca odraslele lor nu trec pe la scoala. Ceva probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dumnezeu

degeaba maresti numarul de ore...pentru ca elevul o sa doarma mai mult la scoala...atat timp cat profesorul nu face ora mai atractiva ci doar vine si ii citeste din carte niciodata nu o sa se schimbe nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cristi - cand mi-ai raspuns nu cred ca ai citit postul meu. Reciteste-l, te rog.