| Speranta12 a întrebat:

Ce parere aveti despre metoda examenelor online in cazul testelor, sesiunii? De tip grila. Cum ar fi Cambridge-ul sau ECDL-ul. Sa inghete desktop-ul pentru ca doar aplicatia examenului sa mearga. Si un profesor sau cativa sa supravegheze studentii prin videoconferinta, daca tot tinem cursurile prin videoconferinta.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un pic de ajutor poți să trișezi liniștit și așa.

| Jiju a răspuns:

Mi se pare destul de modern si foarte convenabil pentru toata lumea, nu mai e metoda veche de a scrie pe foaie, e mult mai usor in mediul online, iar pentru ca sa nu se copieze, s-a introdus desktopul inghetat, mi se pare foarte ingenios

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu mi se pare o idee buna, se copiaza pe rupte si in clasa, nici nu vreau sa imi imaginez cum ar fi online, de acasa, cu tot cu tehnologia asta a lor laughing

| Ineys a răspuns:

Serios? Sa inghete desktop-ul si sa te supravegheze prin videoconferinta?
Greu e sa ai un inca un calculator cu un monitor in spate. Se copiaza pe rupte, mai usor ca in clasa. Totusi, in clasa e mai frumos, ai adrenalina aia cand il vezi pe prof. ca se ridica de pe scaun.

| Speranta12 explică (pentru Ineys):

Mda, stiu ce zici. Dar in contextul de fata cu pandemia, mai bine sa ramana acolo pe scaun laughing

| danutzu96 a răspuns:

ECDL-ul (pe care l-am dat acum 7 ani laughing ) se da online, dar in sala de examen cu camera(e) si supraveghetor. Nu se poate da examen online, pentru ca poti trisa foarte usor. Faza cu inghetat-ul desktopului e vrajeala. Oricand poti sa mai ai un dispozitiv la indemana, pe cineva care sa te ajute, etc.