| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate sa insemne daca lumea te bârfește? Chiar și de rău + denigrări și că te numesc prost mulți din zona care nici macar nu te cunosc. Ești un om prost dacă joci des la păcănele,este justificat faptul sa te numească lumea prost? Unul cu ochelari simt că mă bârfește și îmi vine să îl bat rău,chiar când am ieșit de acolo ziceanunri femei din zona " prostul ăla o prins coroane și nu a scos banii,chiar atunci am trecut pe langa el,aia îl întreabă "care prost"!? Și el spune ăla ce vine acum spre noi dar eu eram cu câțiva metri după el, așa că sigur la mine de referea, am mai ieșit odată și vorbea cu unul și se uita spre mine. Cum pot găsi un motiv să îl bat? Mi s-a pus efectiv pata pe el nu știu dacă o să scape, mi se rupe că vor sari mai mulți pe mine și că sunt singur dar macar mă voi răcori. Voi ce ați face in locul meu? De ce nu da Domnul sa îmi spună unul în fața? De ce nu au tupeu in fata sa spună și bârfesc ca c.u.r.v.e.l.e pe la spate? Voi ce spuneți sa il bat sau să îl las in pace? Ce îmi poate face poliția daca ii rup nasul sau ii umflu moaca? O sa spuneți că nu merită,dar sa bârfească un șoarec de biblioteca cu ochelari și felie de sclavet asta știe? Pai nu merită bătut unu lacke de asta sa se învețe minte? Și toți care bârfesc sa le rup picioarele și coastele? S-au găsit pe cine să bârfească și denigreze pe un om care nu deranjează pe nimeni,e civilizat și nu are treaba nimănui,și fără părinți încă!
Voi ce ați face in locul meu? Lucrează la un magazin din zona dar mie nu îmi e rușine daca îl bag in spital de oameni că și așa sunt bârfit
Ce câștigă oamenii ăștia daca bârfesc? Sau le e ciuda că eu am bani și ei nu? Că am de toate? Că eu nu am mulți bani,e adevărat că am băgat mulți bani dar asta nu înseamnă că sunt bogat, și știți cum sunt alea când joci nu mai te oprești vrei tot mai mult tot mai mult și uneori în loc să scoți banii când trebuie ii pierzi și pe aia câștigați, unul langa mine avuse 1200 de lei aproape și ia pierdut pe toți pe ăla de ce nu îl numesc prost și bârfesc și pe mine mă bârfește lumea mereu și denigrează și mă fac in toate felurile pe la spate. Oare exista oameni mai prosti și idioți decât românii? Dar ăla e ungur asta e chestia nu e român,eu credeam că doar românii sunt răi și prostii dar văd că și ungurii nu au minte in cap.
Cum sa fac sa caut un motiv să îl bat? Daca lumea ma desconsidera doar că sunt un om foarte liniștit atunci o sa vadă cât de liniștit sunt eu! Și așa nu mai am părinți nu mai am nimic de pierdut!
Ce oameni de rahat sunt ăștia de ii interesează viața altor persoane li s-au urâțit cu binele? Voi ce spuneți sa il bat? Nu am dovada asta e chestia dar cum pot face sa am o dovadă să îl joc mișelesc și să văd dacă la mine se referea? Oricum eu sunt sigur că la mine se referea dar nu îl pot bate fara dovezi!
Nemții aveau dreptate că la noi e vestul sălbatic, eu credeam că ungurii sunt mai deștepți dar m-am înșelat, bine nu ii bag pe toți în aceeași oală la ăștia care au caracter infect mă refer
De ce în țara asta de 2 bani omul plastic,bun, mega civilizat e luat de prost în loc să fie apreciat și respectat?
Pai eu o sa devin și eu al dracu că văd că bunătatea nu mai e respectată, o sa îi iau la pumni pe cei care nu mă respectă să mă ține minte toată viața

Răspuns Câştigător
| IarsiIar a răspuns:

Stiu ca e greu sa ignori, dar ai zis bine, sa nu se intample ceva sa suferi mai tare tot tu.
F putini zic in fata ce au de zis, ca stiu ei ca se poate lasa cu scandal, chiar si verbal, de eticheta.
Si invidia e semn de prostie.

Nici nu conteaza ca aveai de recuperat sau nu la pacanele, nu e normal sa fi barfit si insultat.

46 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce îmi poate face poliția daca ii rup nasul sau ii umflu moaca?
Te poate da în judecată și în funcție de rezultat, faci închisoare și îi plătești spitalizarea.
Oricum eu sunt sigur că la mine se referea. Deci ai poftă să te bați, dar nici măcar nu ești sigur.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu era sa fie lege, era bine daca ii dadeai o corectie, insa nu este recomandat pentru ca s-ar putea sa ai mari probleme, o sa-ti zic pe privat ceva.
Ptr ala cu ochelari nu sare nimeni, nu asta era problema.

Cum ce inseamna daca te barfeste? Ca sunt niste nenorociti, caractere proaste, asta inseamna, nu e clar?
Nu poate sa-ti zica in fata, ca stie ca si-o iau aia care ar vrea sa zica.
Ala care se simte mai tare ca tine, ti-ar zice-o in fata, insa in general mai rar se zice in fata chiar daca te-ar putea bate, lumea are tenta sa zica in lipsa ta altora ce au de zis.

Daca joci la pacanele nu esti prost, esti doar un om care ai avut predispozitie catre asta, si ai intrat in capcana asta din pacate, ai devenit dependent si aia e, deci nu e vina ta pana la urma, asta ti-e natura ta.
Am facut asta cu tigarile la 13 ani dar nu s-a prins, daca se prindea, deveneam si eu dependent de ele.
Nu trebuie sa radem.
Si iti zic asta din partea unuia care nu are nici o placere pentru pacanele, deci nu zic ca-s ca tine, am vazut cum e dar nu mi-a placut.

Nu are cineva dreptul sa insulte pe cineva pana nu cunoaste viata aluia, problemele, inclinatiile lui, si sa si mai stie ce inseamna ele si de unde vin.

Nu in tara asta ci pe tot globu, omu bun e luat de prost de nenorociti doar! Nu de oameni, oamenii apreciaza alti oameni.
Nu mai fixa treaba doar pe Romania.
Si in SUA copiii la scoala multi sunt in ras pentru ceilalti tot asa aiurea, si asa mai departe.
Intrebarile tale nu prea au sens, ca raspunsul e cunoscut.

Tu intrebi "de ce nenorocitii fac numai nenorociri si nu apreciaza oamenii", pai ce ai vrea sa faca? Ca de aia is nenorociti.
E ca si cum intrebi de ce hotii fura, cum ca nu e normal domne, pai..asta fac ei prin definitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai daca tâmpitul bârfește o sa vad daca mai bârfește cu moaca sparta și câțiva dinți lipsa

| Mosotti a răspuns:

Nu e prost, de ex pe prospectul medicamentului pentru Parkinson numit Pramipexol scrie la efecte secundare ca poate declansa dependenta de jocuri de noroc, deci daca se intampla ceva la chimia din creier, ti-o iei.

Deci...in chestia asta nu prea are loc prostia, omul era predispus, a incercat, s-a prins, l-a facut dependent, si gata, l-a facut.
F greu iesi din asta, cine nu iese singur, apeleaza la psihoterapie, s-a si zis si de specialisti ca asta e o boala de fapt, dependenta asta, nu prostie.

Daca era prostie, nu te mai duceai la psiholog, ca de prostie nu te poate vindeca nimeni, nu exista tratamente si nici terapii pentru prostie.
Si dat fiind ca destui scapa de dependenta dupa terapie, rezulta ca nu e prostie.

Si evident ca unu care vine si te face prost, merita una peste moaca sa invete sa nu mai judece pana nu cunoaste treaba.
De ex o colega de al prietenului meu, cand era clasa 7-a, tot il facea prost, ca vine ma-sa sa dea bani sa treaca. El i-a zis de n ori sa termine, ea nu si nu.
Pana cand i-a zburat asta un picior in gura de i-a zburat dantura, n-a vrut sa faca asta, dar asa a iesit.

Nu era adevarat ce zicea ea, e adevarat ca omu invata mai slab ca aia, dar nu se ducea ma-sa sa dea bani la nimeni, in clasa 8-a avea note mari la mate cand a vrut, si stiu eu ca stia, ca eram vecini aici, nu ca a luat notele pe bani.

Dar nesimtirea aleia! Avea aere ca avea doar 9 si 10.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai barfeste cu moaca sparta, dar o sa suferi tu triplu apoi. In general astia cu aere nu au limite pentru ca nimic din societate nu le poate interzice sa fie aroganti, nesimtiti, se bazeaza ca nu are omu ce le face.

Si cand si-o iau in cioc, atunci abia se potolesc si chiar uneori realizeaza ca au gresit (daca corectia e mai serioasa).
Insa e pericol pentru cel ce da corectia daca nu stie sa o dea, cum sa o dea si unde ca locatie.

In general e inteligent sa ignori, dar uneori ti se ia si de ignorat. Asa te deranjeaza prostia, ca nu mai poti nici sa ignori, simti nevoia sa rezolvi problema si sa ii pui la punct pe nesimtiti.
Ca si ignoranta asta pana la urma incurajeaza nesimtirea, pentru ca pe un nenorocit ignoranta nu il atinge.
Il atinge pe un inteligent care la nervi a mai gresit facand o prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Să îl ferească Dumnezeu să incep sa dau cu dreapta că eu când încep nu mai mă opresc,de multe ori am lăsat de la mine am iertat și iertat de nenumărate ori dar pe asta mi s-a pus pata și nu știu dacă o să scape,are fata de lacke și se găsește sa bârfească,de aia nu mai poate el că nu am scos eu banii, eu sunt un om tăcut și foarte liniștit dar devin letal când mă enervez nu mai țin cont îl bat și în magazinul care lucrează, nu mai am părinți așa că nu îl văd bine, nu mai am nimic de pierdut dar gândește si tu ce caracter mizerabili au ăștia de nu mai pot de viață unora? Nu ar merita ăștia bătuți sa meargă cu căruciorul? Eu nu bârfesc și nu denigrez pe nimeni și nici nu mă interesează viața unora ăștia și-o cam caută cu lumânarea, dau atât de rău cu dreapta de mai bine ma abțin minsi frica sa dau așa rău lovesc, mai bine pun pe cineva să îl bata laughing

| StrongHeart a răspuns:

Asculta-ma, esti probabil la varsta adolescentei si fierbe sangele in tine de nervi. Toti am trecut pe acolo si vreau sa-ti dau niste sfaturi care sa te ajute mai departe.
Trebuie sa inveti sa nu pui la suflet tot ce zic oamenii si in acelasi timp sa nu te lasi calcat in picioare. Incearca sa rezolvi lucrurile fara violenta si sa nu pui la suflet ce zic toti.
Eu m-am lovit de atatea esecuri in ultima perioada, incat nimic nu ma mai impresioneaza. Nu o sa rezolvi nimic daca esti violent, chiar o sa ai probleme si mai mari.
Trebuie sa inveti sa vorbesti cu oamenii si sa ii intelegi, chiar si pe aia care iti vor raul.
Altfel o sa te lovesti de multe probleme pentru ca in viata reala exista autoritati si orice gest pe care il faci e taxat.
O vorba bine spusa la momentul potrivit este ca o comoara.
Eu am fost plecat o perioada prin strainatate si am avut o multime de probleme in care am intrat pentru ca eram necopt la minte si puteam sa atrag asupra mea batai, scandaluri, amenzi de mii de euro si chiar sa fiu inchis.
Doar faptul ca am stiut sa spun imi cer scuze, ce pot face sa repar greasala asta, sau va rog frumos sa ma intelegeti, doar vorbele astea m-au scutit de niste probleme cu legea, iar in alte instante m-au scapat de cel putin 3 scandaluri in care puteam sa o patesc rau de tot.
Am facut niste greseli, dar faptul ca am stiut in anumite momente cheie sa ma calmez, sa gandesc rational si sa gestionez situatia cu simt de raspundere m-a scutit de foarte multe probleme.
La propriu, concret, iti pot da exemple daca vrei, de situatii neprevazute, unde daca stii sa vorbesti cum trebuie, scapi, chiar de probleme cu legea, sau de platit bani sau iti salveaza viata in unele cazuri.
Deci este adevarat acest lucru.
Cuvintele te pot arunca in probleme pe care nici nu le anticipai sau te pot scoate din ele, cand te astepti mai putin.
Nu are nicio legatura ce natie este, am stat cu romani si unguri in casa, sunt exact la fel. Se urasc ca prostii unii pe altii, mai rau e ca isi urasc si tara de unde vin unii. Nu face prostia asta! iubeste-ti tara, nu da vina pe chestiile astea, ca nu are legatura de unde vii. Am avut prieteni si romani si unguri si de ambele parti sunt uscaturi. De nemti nu-ti mai zic, de cati rasisti m-am lovit de imi venea sa dau cu ei de pamant. Tocmai acelora le dai tu dreptate?
Evolueaza, frate, nu ramane la gandirea asta. Tu stii cati smardoi am intalnit care faceau munca de sclavi in Germania? Si unguri si romani. La fel ca tine gandeau si aveau varste inaintate si trecusera si prin puscarie, tocmai pentru ca nu reuseau sa isi stapaneasca emotiile si impulsurile. Asa vrei sa ajungi? Eu zic ca nu e bine.
Unde crezi ca o sa te duca gandirea asta ca ii bati pe toti, ii arzi pe toti si ca esti mare zeu? Iti spun eu, o sa iti aduca foarte multe probleme.
Invata sa ierti si sa nu pui la suflet. Invata sa te pui si in locul celuilalt.
Demonstreaza-le ca esti mai bun ca ei, nu mai rau. Invata sa ai vorbele la tine si o sa-ti fie bine oriunde te duci, o sa fii respectat de toti.
Asculta de fratele tau, ca iti vrea binele.
Asa am fost si eu, exact aceeasi gandire, simteam ca ceilalti imi calca orgoliul in picioare si trebuie sa le demonstrez cine sunt, dar a trebuit sa-mi schimb gandirea ca sa nu intru in probleme cu legea sau cu oamenii din jur.
Si iti zic, cu siguranta ca nu esti mai fraier decat ei, dimpotriva esti mult mai bun, doar ca pui la suflet vorbele lor si nu e bine.
Tu gresesti daca le dai prea multa importanta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mi-ar placea sa îmi spună în fața ăștia care mă bârfesc, eu urăsc violenta dar deja mai dai in morții lor că e prea de tot, de aia nu mai pot dormi ei că am prins eu coroane și nu am scos banii când de fapt eu atunci prinsesem megawin de 300 de lei și eu trebuia să recuperez mai mult, unul ce o stat langa mine m-o sifonat ăla era un cioflangar și un incult cred că o văzut pe ecran 28 de milioane nu 280 de lei că la aparate nu arata 280 sau 2800 când prinzi 280 de lei și o fi zis că nu i-am scos dar era puțin pentru mine, și gunoiul ăla mă bârfit la altii, la ăștia le e ciuda că am de toate și că mă descurc mor de ciuda și cum altfel să mă atace decât barfind, că în fața de îmi spunea îi dădeam o torpila de ii sarea ochelarii 5 metri
Acum vezi de ce nu suport eu românii și țiganii? Adică mulți din ei că sunt și oameni de doamne ajuta,educați,tocmai fraierii bârfesc și sclavii că ăștia care chiar sunt șmecheri își văd de treabă lor,cioflangarii care nu au nici liceul terminat și beau prin birturi și se bat,dar ăla are școală și tot e prost,nu realizează că e lipit de zona,ei cred că dacă sunt mai tăcut și liniștit sunt prost dar nu știu ce ii așteaptă,in cel mai bun caz ajung la reanimare acolo merita. O sa îl execut într-o zi nu știu dacă scapă,dar nu știu cum să găsesc un motiv că sa am motiv să îl bat,dar mai bine îmi văd de treabă mea,că îi foot una și cine știe ce se poate întâmpla, dar e și greu sa ignori așa ceva
Daca erau șmecheri imi spuneau în fața, bârfitorii sunt niste pizdhe invidioase asta e chestia mor de invidie că îmi permit orice dar asta e in mintea lor că eu nu sunt deloc bogat, daca fac zilnic cumpărături asta nu înseamnă că sunt bogat sau mănânc de la KFC și mai bag câteva sute de lei acolo, au fost zile când nu am avut absolut nimic deci eu sunt amărat și fără părinți dar deja parca m-am saturat de atâta răutate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Am 31 de ani nu sunt adolescent

| LordCristobal a răspuns:

Zeno,nu are niciun sens sa îl bătu, daca vrei sa-i dai peste nas investește în tine ca persoana, lasă păcănelele și fă o facultate sau dedica-ti timp unui domeniu făcând cariera in ceva.
Daca îl bați ai putea avea probleme urate cu legea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E ungur nu e Roman, da nu contează etnia poate fi și neamt și să fie gunoi. Sare lumea din zona că e vânzător la un magazin dar le dau și lor nu e stres
Ai dreptate trebuie să mă calmez.
Nu de asta mă numesc așa că joc la alea, ci din cauza unor pateniinasosle cu un "prieten"
Pe nimeni nu mi s-a pus așa cum mi s-a pus pe asta pata nu îmi place deloc felia lui
Cred că mă pot lăsa de ele că joc la pariuri la fotbal cu 5-10 lei și aia e nu sunt chiar așa de dependent dacă vreau mă pot stăpâni că și cu țigările le fel era m-am lăsat de ele când mi-am impus și de atunci niciodată nu am mai fumat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca are mașina, ii dai cu spuma poliuretanica in țeavă de eșapament. Ii distrugi mașina,nu mai pornește și poliția nu va avea ce constata. Daca ai de gând să îl ataci fizic,asigura te că vei câștiga. Nu te duce cu mana goala, ia un spray paralizant, taci, urmărește l până Intr o zona închis și acolo întreabă l frumos cat e ceasul. El cat se uită la tel tu scoți din buzunar (geaca) și ii dai in fata cat poti. Cade jos și de acolo îl calci in picioare, îi poți rupe și mana (îți explic eu cum) și fugi. Asta e tot.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimba cercul de prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu am prieteni boss,din cauza unuia sunt desconsiderat și făcut așa că am pățit o patenie nasoala,am fost jefuit de interlopul ăla de ceva bani,dar i-am cam dat-o a doua zi cand a venit să mă bată laughing l-am pus la respect nu se aștepta că mi-o trebuit prieteni de rahat drogați
Sunt nervos că nu mai am părinți nu mai am nimic și mai mă și enervează unii,lupt cu depresia de o groaza de ani și cu anxietatea și m-am saturat de oameni de genu mi scarba că ei habar nu au ce război am eu cu depresia fi anxietatea,văd doar partea buna a paharului habar nu au prin ce momente trec
Îl las in pace că mi milă de mătușa sau maica-sa sau cine o fi aia că și aia vinde in zona și mă știe,mai mult pentru aia il las,că îl nenoroceam
Asta e cu răutatea nu putem învinge cu oameni mizerabili dar eu in viața mea nu am bârfit, nu știu cât ne mai suporta dummezeu de la atâta ura, dusmanie și răutate suntem mai rău decât animalele și alea sunt mai raționale, nu știam că ungurii sunt așa prosti dar acum vad că nu doar românii și țiganii sunt așa ci oamenii indiferent de rasă, chestia e că e școlit nu e prost dar atât timp cât bârfește asta îl face un canal de om

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mă calmez că mâine am un interviu, de mult nu am mai fost asa nervos

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu merita sa ți bati capul. Și de mine vorbește lumea foarte de rău. Eu nu mă mai consum deoarece o viață am doar.

| IarsiIar a răspuns:

Barfa nu este de bine. Intotdeauna este de rau.
"Ești un om prost dacă joci des la păcănele, este justificat faptul sa te numească lumea prost?"
Da! Categoric da.
Si ma opresc aici. Nu-ti mai citesc prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IarsiIar):

Mai bine nu te oboseai sa răspunzi, din prostii ai fost conceput și tuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Oamenii indiferent de rasa sunt de rahat cu mici excepții

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii sunt ok, in general, imi pare rau ca ai intalnit oameni care te-au facut sa crezi ca romanii sunt prosti sau needucati, exista si romani tari, peste tot in lume.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă pentru asta faci 6 luni închisoare și ai să îi plătești lui despăgubiri 20000 lei, o să văd dacă mai ai poftă să faci tu dreptate pe lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Ms

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai merita sa ii bati, insa daca nu ai risca nimic, altfel e riscant. Dai de unul care e destept si te face chiar daca nu esti vinovat de altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu te fac asa ca joci la alea, ci de altceva. Normal ca ti s-a pus pata pe ala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,am pățit eu niste chestii din cauza unui garoi infect cu care am umblat,și de acolo unii mă numesc așa,dar nu știu că eu am fost olimpic la învățătură și premiant,asta fiindcă eu sunt un om mai retras nu prea socializez, și asta fiindcă oamenii mă plictisesc,mie îmi place sa stau la discuții cu oameni foarte inteligenți cum ești tu de exemplu nu cu tineretul asta care au numai avioane in cap,și când le spui o problema duc bârfă mai departe,nu poți comunica cu unii că imediat te șifonează ce le spui,e o societate de handicapați mintal altfel nu îmi explic de ce nu își pot tine pliscul,eu m-aș bucura primul daca ar veni războiul sincer cum sa fi sociabil când oamenii ăștia te bârfesc tot ce vorbești tu cu ei la toți? Sau îl chemi la tine îl cinstești cu mâncare,băutură și apoi te bârfește după ce o ieșit pe ușă,sunt oldschool,de moda veche dar eu am un caracter cum extrem de rar mai exista in zilele noastre,dar nu o sa mai tina mult că nici de prost nu pot fi luat doar că sunt prea bun o sa folosesc violenta că cu unii nu se poate altfel din păcate, nici eu nu sunt așa de fraier și eu pot avea relații care sa mă scoată dar eu prefer liniștea, știu că visez la o lume buna și corectă așa cum sunt eu, știu că e imposibil sa am așteptări așa mari și că lumea nu se va schimba niciodată, că va fi mereu parșivă, dar atâta răutate parca întrece orice limita. Eu daca îl numeam pe unul prost nici nu îl aduceam în discuție era 0 barat și nici pe alții care ar fi inteligenți nu i-ar interesa subiecte despre acel prost că doar se știe deja că e prost la ce să îl mai aduc în discuție? Ei nu o sa aibă viața mea niciodată,eu am avut de toate fara să mișc un deget de aici multa dușmănie și ostilitate și bârfe dar eu nu mai am părinți și într-o zi o sa fac dreptate de unul singur cu toți care m-au supărat nu doar cu infectul ăla
Ăștia daca mă văd cuminte crede că sunt și fricos dar las că mie îmi convine că nu știe ce ii așteaptă laughing am o familie foarte numeroasa nu sunt fraier
Dar prostii trebuie ignorați, mie și rușine să dau in ala parca laughing
Nu, nu mă fac că joc la alea ci că am pățit niste chestii din cauza unui tigan infect, dar și pe ăla o sa îl ard nu o sa scape nimeni de furia mea daca mi se va agrava depresia pe toți îi execut nu o sa am milă
Daca nu evoluez, nu devin sociabil, o să mă răzbun nu mai am nimic de pierdut

| Mosotti a răspuns (pentru IarsiIar):

Nu e chiar asa, de ex eu pa 5-6 ani cand vedeam Nutella nu voiam sa mananc, ca nu mancasem pana atunci, veneau pachete din Germania ca era prin anul 1983-1984, familia manca, eu nu si nu.
Cand am zis hai ma sa incerc, mi-a placut asa tare, ca si in ziua de azi mananc uneori prea multa.

Deci te prinde, iti speculeaza felul de a fi si te-a spart fara sa vrei.
Stiu si eu ca e prostie sa bag zahar cu grasime idioata (de palimer) in mine si ma ingrasa, dar de multe ori nu ma pot abtine, e buna rau cu paine calda sau gogosi.

Normal ca nu e bine nici pacanele nici dulciuri, asta e clar.

Deci e o problema mai mult decat prostie, fiecare avem slabiciuni, mie de ex la pacanele nu mi-a placut in mod natural, dar asta nu inseamna sa-i fac prosti pe aia care joaca.
Unii joaca si de amuzament chiar daca stiu ca, castiga rar, cum se duc astia la pescuit si desi nu prind, se disteaza, dar mai si platesc suta de lei pe zi pentru asta.

Si de multe ori de dependente scapi ori cu vointa de fier, ori cu psiholog.
E usor sa condamnam cand nu suntem in situatie.

Si eu ma mir "cum dracu ma nu poate omu sa se abtina de pacanele.ce naiba, ce draci vede asa misto in alea, sau de tigari de ce nu se lasa", dar am ajuns sa inteleg psihismul uman si am inteles ca nu toata lumea trebuie sa fie ca mine.

Ne indoapa de carte si meserii in scoli sa ne faca buni de munca pentru bogatasi, dar si pentru ca e util in societate (si asa este), dar nu ne invata una sa ne purtam cu alti oameni, si sa ne intelegem noi pe noi ca oameni, natura umana, cum functionam.
Si in relatii e la fel, nu ne invata nimeni ce si cum, de aia ne-o luam in gura la tinerete.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Cam asa i-am zis si eu, insa uneori sincer nu mai poti nici ignora, eu il inteleg ca patesc si eu asa uneori desi f rar.
Simti ceva in tine care e mai presus de ratiune, sigur ca m-am controlat, dar zic ca idee.
Eu era sa ma duc peste unu la Petrosani, eu aveam 29 ani, el cam 55, ii dadusem o masina profi cu radicontrol sa o tuneze cu faruri, etc ca era electronist, primele dati ce-i mai dadusem un camion l-a facut okey, mi l-a trimis inapoi. Eu am platit asa cum a fost vorba.
Pe masina aia a facut-o prost, a trimis-o, i-am trimis-o inapoi, iar a trimis-o prost facuta.

Dupa aia l-am facut de cacao pe forum, a zis sa i-o dau masina iar sa o faca, si nu mi-a mai dat-o inapoi.

Iti dai seama ce iesea daca ma duceam? Eram la parnaie poate si acum din aprilie-mai 2007 incoace.
Iesea f urat de auzeai de mine la TV.
Ca eu nu ma opream la o bataie, mergeam mai departe.

Deci de multe ori si pe un om pasnic, il aduci la furie, este de inteles.

Deci cel mai bine sa nu ai in jur asa oameni sa te provoace sa faci asta, ca o faci la o adica, el regreta o viata ca a fost prost, dar tu stai la parnaie.
Sau o faci profi sa nu se afle, merge si asa, dar e f greu.

E inconstienta din partea unora sa faca ce fac, ca dai de un nebun care te lasa paralizat pe viata dar nu te omoara, sa vedem apoi, stiu eu cazuri prin Germania cateva din astea.
Se duce la parnaie si? Dar pe ala l-a nenorocit. Din parnaie mai iese cu o purtare mai buna, mai aia, dar ala a pus-o.

Si astia mai blanzi, mai intelectuali, mai respectuosi, asa pirpirici de ii bat si o femele mai solida, pot fi cei mai periculosi. Asta multi nu stiu.
Ca pe aia daca-i calci pe coada si se simt neindrepartiti, te pot distruge.
Ala derbedeu te bate si cam atat, sau nu se ataca atata ca-l tot zgandari, ca e obisnuit cu astea, te ia fata in fata, are putin uneori o regula.
Dar celalalt...e grav, ala te distruge efectiv cu orice risc la o adica.

Asa ca macar din frica (daca sunt nesimtit si nu am caracter) m-as abtine sa insult pe cineva, si sa mai si afle ca am facut-o.
Si te face, nu conteaza ca nu e bun deloc la bataie, te ia prin surprindere, deci nu ai nici o sansa, te pune jos, si gata.
Deci nici un luptator masiv nu are nici o sansa.
Ii da cu electrizorul, spray, si dupa aia jale.
Sau ii baga un cutit in spate asa pe neve si iar jale.