| Fantaspirit a întrebat:

Oameni buni când mai mergeți cu transportul in comun nu mai va ridicați și să îi lăsați pe bătrâni sa stea pe scaune că sunt idioți, eu am făcut acest gest de 3 ori deja,m-am ridicat de pe scaun sa stea un bătrân și prostul nu s-a pus pe scaune în autobuz,eu m-am ridicat si am stat în picioare ca el imediat sa se duca in fata in loc sa stea pe scaunul le care l-am eliberat pentru el,am mai făcut așa de câteva ori și am rămas cu buza umflata,văd că nu se mai merita sa fii un om bun,respectuos in tara asta plina cu oameni primitivi,sa nu faceți aceleași greseli sa stea in picioare că au ajuns să facă figuri că faci un gest frumos pentru ei,eu de acum încolo sa vad un om că moare pe străzi și mă prefac că ploua, nu mai ajut pe nimeni nu mai fac bine la nimeni,ajungem sa facem bine și să fim tot noi luati de prosti,nu mai exista respect,bun simt,politețe in tara asta,daca ești un om bun automat cazi de victima,de prost!
Ori lumea a înnebunit de când cu pandemia asta,ori românii au ajuns că natie oameni fără respect și bun simț și nu mai apreciază nici politețea si respectul,sincer mi lehamite că trăiesc într-o țară de primitivi și oameni așa de urâcioși,dușmănoși,rasiști,comuniști,fasciști,ma i ales că ne dam creștini și ne batem in piept mereu ce oameni buni sunt romanii,pai creștini cu numele că cu faptele foarte putini oameni mai sunt ok,românii au ajuns să fie și să se comporte la fel ca și țiganii,ba chiar unii țigani sunt mai omenoși și cu caracter,nici nu e de mirare de ce ne urăsc arata de mult străinii suntem foarte răi și needucați și consider că ne merităm soarta că suntem marginalizați,la cat de rai suntem nici în Europa nu am merita sa emigram,de acum in colo eu cu bunătatea am terminat-o,vad că nu ajuta la nimic,in general ms refer daca ești prea bun ești luat de prost. O sa spuneți că generalizez dar nu o fac peste tot,cu orice om am discutat nu a încetat să mă bârfească și să mă atace și la locul de munca,nu mai poți să vorbești cu un om că imediat te bârfește și te judeca,și credeti-ma că majoritatea românilor sunt așa chiar daca mulți se dau oameni buni,efectiv nu mai poți vb o problema cu cineva că te sifoneaza la toți în loc să te asculte,oamenii nu sunt interesați să îți asculte problemele sa empatizeze,sa te înțeleagă sa de-a un sfat ci sa te bârfească,judece și să te denigreze, am ajuns sa îmi fie scarba de români fiindcă eu va spun sincer că nu am întâlnit un om ok,nu înțeleg de ce e ura asta rasiala între români și țigani că românii in taină se comporta și nu doar in taină și pe fata se comporta exact la fel ca țiganii,nu sunt cu nimic mai ok,eu știu cum sunt ca om și îmi permit să fac astfel de afirmații,eu am o conduită impecabila in societate și nu fac rău nimănui,nu bârfesc pe nimeni,nu denigrez pe nimeni,îmi este lehamite că m-am născut în țara asta,ii înțeleg perfect pe străini de ce ne urastevde moarte și marginalizează. Nu va impun sa nu va ridicați de pe scaune și să fiți răi cu semenii noștri dar va spun din proprie experiență că nu se mai merita sa respecți decât pe cine va respecta. Am ajuns sa îmi fie scarba de români și de rromi,aceleași caracter văd și în rândul românilor și a rromilor,acum înțeleg perfect de ce ne urăsc străinii și cât de crestini suntem noi,numai invidie,răutate extrema,dușmănie,prejudecăți și barfe avem în suflet,in ultimul hal ne-am urâțit că oameni.
Pentru cei care sunt oameni ok îmi cer scuze că mai sunt și români și țigani ok, dar am ajuns la concluzia că sunt foarte rari oameni de genul, pe cale de dispariție.

28 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ceea ce ai spus mai sus inseamna ca toti suntem in aceeasi oala...
Vezi de asta daca se intampla ceva prin tari straine ne arata lumea cu degetul din cauza exemplului...
Prefer sa fiu politicos si daca cineva doreste sa stea jos sa stea daca nu mi-am facut datoria de OM

| anonim_4396 a răspuns (pentru aditimus):

Omu la cum povesteste e clar ca pateste des lucruri si mai nasoale dar asta a fost picatura care a umplut paharul si a venit sa se refuleze.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Destul de des dar inteligenta lui nu e punctul forte,probabil și el are același caracter și sa simțit,îți dai seama că am pățit și mai nasoale dar nu relatez tot aici,și sunt uimit câtă răutate poate sa zacă in națiile astea primitive,sunt și oameni ok am tot respectul pentru ei, dar îți spun cu toată sinceritatea că mi scârbă de români și de țigani și simt că nu mai îmi găsesc locul într-o lume cu oameni atât de jegosi la caracter. Sa știi că oamenii ok se duc pe dincolo și rămân cu mici excepții numai rablamente de oameni,încerci să fii un om bun cu toată lumea dar nu merge o sa schimb placa că m-am saturat,e ireal așa ceva de la un popor care pretinde că e creștin,dacr care doar judeca și te barfeste pe la spate când are orice ocazie,nu mai poți să îți spui off-ul,durerile nimanui că nu sunt interesați ce ai ci sa îți facă rău,au în ADN chestia asta,dar sa vezi atât de mulți oameni și să nu mai dai de un om diferit,cu bun simt,educat,valoros mi se pare strigător la cer, pur și simplu mi scârbă și de acum in colo la mine bunătatea ieșită din comun se va termina,am văzut că și la locul de munca sunt luat de oaie daca s-ar mereu in ajutorul cuiva să ajut sa fie bine pentru toată lumea,și m-am ales cu atacuri,barfe și am rămas și fără job, mă dau jos de pe scaun sa stea omul ăla și nesimțitul se duce in alt loc,nici măcar nu erau scaune,m-am ridicat sa fac un gest cum nu mai vezi la tineretul din ziua de azi ca un bosorog sa îmi arate el mie cat e de bolnav,am mai pătit așa,și recomand tuturor sa lăsați bunătatea excesiva la o parte că cu romanul și cu țiganul nu merita te ia de prost,te ataca fara nici o milă daca le permiți de abia așteaptă să te vadă vulnerabil că te calca în picioare,nu îi interesează că nu ai ce manca nu ai nimic și că jobul respectiv te poate salva,omul fals are numai de câștigat în societatea asta și cel care știe numai sa bârfească pe alții,sa le comenteze viata,dar sub jegul lor de sub preș nu se uita,îți spun sincer că,cu grămada sunt așa,așa ca sunt mirat de ce exista atâta ura/aversiune la români fata de țigani când majoritatea sunt la fel ca ei,de unde aerele astea de superioritate când ne știe ogramada de oameni că comitem incesturi in familie și avem românce full la prostituție in Europa,cu ce suntem noi creștini nu știu că nu vezi un om să ajute un sarac pe strada,eu care sunt amarat dau bani la sărmani pe strada sa ii ajut,nu fac rău la nimeni nu invidiez pe nimeni, nu barfesc sau sa fac mișto de nimeni, nu fur nu mă droghez nu beau, vb frumos și uite care e rezultatul, îmi e rușine că m-am născut aici, regret cu așa oameni imputiti și ordinari care nici un gest frumos, nobil nu știe să îl mai aprecieze, așa de sălbătăci am ajuns că și animale sunt mai raționale decât noi

| Freya1 a răspuns:

In primul rand da, e ok sa respecți și ajuți bătrâni dacă e nevoie.Si pot sa înțeleg anumite frustrări legate de ei pentru ca și eu la rândul meu am pățit chestii.
Și eu la rândul meu ii vedeam venind în piață și plimbandu-se pana la amiaza fără sa se plângă și după pentru o stație cu autobuzul voiau sa te ridice pe tine de pe scaun venit de la școală sau munca ceia ce nu e neapărat corect dar nu ai ce sa faci.
Pe mine o duduie mai tânără m-a pus sa ma ridic de pe scaun pentru o bătrână și nu m-am ridicat, nu din nesimțire ci pentru ca aveam orteza pe picior după o luxație de rotula și chiar era necesar sa stau jos, dar având în vedere ca a început sa zbiere și sa ma facă nesimțită ca nu o las pe mamaie ce sa plimbat prin piața toată ziua fără sa aibă nici pe dracu m-am ridicat.Sa văzut pe fata ei ca si-a dat seama de boacana făcută, dar tot m-am ridicat, am făcut semn sa se așeze bătrână și am plecat cu toate ca poate eu aveam disconfort mai mare decat ea, dar nah.
Dar cu toate astea nu m-am revoltat și te sfătuiesc ca nici tu sa nu o faci, ca nu merita.
De acum îți vezi de treburile tale și alții de ale lor.

| Fantaspirit explică (pentru Freya1):

Ce femeie nesimțită și superficială,nu știu dacă o sa pot că eu țin în mine mult și deodată răbufnesc, poate am dat eu de handicapați,oricum printre bătrâni comunismul le-a rămas întipărit în minte,sunt prosti din calea afara, nașpa e că sunt și tineri prosti că au fost educați de astfel de specimene, sincer cred că cel mai bucuros om as fi daca ar da putin cu racheta sa ne râdă de pe fata pământului pe noi primii, am obosit și m-am saturat, sper sa le de-a Dumnezeu sau karma sau ce o fii la fiecare după suflet, eu nu o sa mai mă ridic nici să văd că moare acolo cu zilele fie tânără sau bătrână, tânăr bătrân, și dacă o să îmi comenteze cineva nu o sa tin cont că e femeie sau bărbat praf ii fac de nici 100 de psihologi nu o sa ii mai ajute! Nu e vorba doar de bătrâni aici și de tinere și tineri, așa suntem noi ca nație, nu știu dacă o sa ne mai schimbam vreodată, bine ne-a făcut ăștia că nu ne-a primit în Schengenlaughing merităm numai injoseala de la toate națiile nu doar de la austrieci și olandezi

| Freya1 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Trebuie sa supraviețuim unii cu alții asa cum suntem, nu este alta cale.
Asa e lumea mai rece, mai răutăcioase, dar noi trebuie sa ne înconjurat de cei cu care ne intelegem și potrivim, iar restul cu treburile lor.
Eu una asa fac.

| Fantaspirit explică (pentru Freya1):

32 de ani am și nu am întâlnit un om fain in viața asta nici în familie niciunde, sunt urat de lume că nu lucrez dar ei habar nu au ce lupte titanice duc cu fobia sociala la mine e mult mai rău că la tine, deja oamenii cred că sunt dilau laughing m-a facut de ras fobia asta peste tot, unii în loc să mă întrebe ce am de ce sunt așa mă bârfesc pe la spate și ma fac in toate felurile pai sa de-a Dumnezeu sa mănânce numai șobolani împuțiți toată viața și să se târască pe jos in chinuri, așa oameni jegosi și răi nici în cosmaruri nu am văzut și filme horror rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Si cu ce traiesti daca nu lucri, ai combinatii?

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Mă mai sprijină din rude financiar dar fac și eu bani la pariuri câteodată, ieri am prins de ex 2000 de lei,nu pot din cauza fobiei sociale,nu știu cum să fac sa scap ogramada de tratamente am incercat și nu a mers,nu o sa mai fiu ajutat așa că e nasolie,mă înspăimântă oamenii nu știu de ce,eu sunt unul dintre ghinioniștii care au rezistenta la tratamente,unii se și vindeca cu tratament de așa ceva eu nu pot nici măcar sa o tratez așa de severa e,in casă nu am nici pe naiba când ies afara e problema,ce sa fac sa scap de teroarea asta nu știu,deja m-au observat multa lume și mă simt ultimul om că la mine simptomele fizice sunt vizibile,preferam sa am cancer sa mor în câteva luni decât așa ceva, și ăștia care au schizofrenie sunt mai privilegiati decât mine că nimeni nu își dă seama că sunt bolnavi daca i-au tratament,eu i-au tratament și se vede pe mine că am probleme,îmi strică imaginea în societate, mă face de cacao, e ceva de neconceput sunt uimit că mă confrunt cu așa ceva fiindcă eu sunt un tip dur de fel nu fătălău si cu toate astea mă confrunt cu rușinea asta, când o să găsesc acel truc sa nu îmi mai pese de părerea lumii atunci o sa găsesc calea de vindecare, oricum nu mai încotro și trebuie in halul asta sa îmi găsesc de lucru nu o sa mai fiu ajutat, am pus-olaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Si rudele alea crezi ca o sa te ajute la nesfarsit, sunt sigur ca te poti controla si mai presus de asta sunt servicii unde nu ai de a face cu oameni sau ai dar prea puti, cum ar fi paza sau curierat.
La pariuri cum poti merge si la munca nu? laughing eu cred ca te-ai obisnuit si iti place asa.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

E agenția lângă mine, cu chin ajung acolo și e foarte aproape de mine, nu mă feresc de munca crede-ma, da cred că o să încerc la paza

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Eu nu te judec si nici nu te critic, daca pot sa te ajut cu o vorba buna sau un sfat ma bucur daca nu, aia e.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Daca nici măcar xanax nu poate care e cel mai puternic anxiolitic de pe piata o vorbă nici atât,la cortex ceva probleme sunt,se instalează panica ceva,mecanism de supraviețuire de fugi sau lupta și mă rupe, de ce se întâmplă asta când văd oameni pe strada nu știu de ce creierul percepe un pericol iminent ca și cum ar avea să se întâmple am incercat sa controlez dar nu funcționează, am ajuns la capătul puterilor, trăiesc și într-o țară de tâmpiți unde nu prea ai cum sa scapi de așa ceva că nu mai sa judece oamenii ăștia știu și să bârfesca, neanderthalieni eu așa as descrie unii români, primitivi din calea afara și inculti

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu cum ai oferit tu locul în autobuz, dar în nici n caz nu te ridici fără să spui nimic și aștepți să se așeze el. laughing
Comunici. Vorbești. Îl întrebi dacă dorește să stea jos, iar dacă îți confirmă și îți mulțumește, te ridici și îi oferi locul.
Nu cred că vreunul îți confirmă că ar sta jos, iar dacă te ridici, o ia la fugă. laughing

| Fantaspirit explică (pentru Hammurabi):

I-am spus vreți să stați jos? Și-o pus plasa pe scaunul celalt pe care stăteam eu și am zis să îl las jos, dar am mai întrebat pe 2 vreți să stați jos, le-am făcut eu loc și nu le-a convenit și s-au pus pe alt scaun lângă o alta persoana, sper sa vina razboiul asta sa ne râdă de pe fata pământului ca noi nu meritam sa trăim,nici să mâncăm,doar să fim înjosiți și marginalizați bine ne face Dumnezeu că ne pedepsește,pentru mine român și tigan = tomberoane, asta înseamnă pentru mine aceste nații, nu mă refer doar la fazele din autobuz am văzut ogramada ce caracter au m-am lămurit, e o blasfemie sa fii un om civilizat intre așa oameni, și să fii diferit, putin draga rada-ne că nici pământul nu ne mai suporta laughing as prefera moartea decât să mai văd zilnic mutre de români și de țigani laughing de tomberoane

| Emma30555 a răspuns:

Când oferi locul cuiva, atenționează l cumva, spune i sa se ajeze. Eu asa făceam când mergeam cu autobuzul. Ii spuneam, "stați jos sau stați aici" iar ei îmi mulțumeau. Erau câte unii care ziceau nu, mulțumesc, sau nu, nu e nevoie și atunci ma ajezam la loc, dar păreau ca apreciază gestul

| CostinAlamariu a răspuns:

Omul meu a făcut o criză de nervi că nu s-a așezat un pensionar pe un scaun. Ia-ti te rog pastilele și du-te la psihiatru

| Fantaspirit explică (pentru CostinAlamariu):

Domnule schizofrenic și analfabet funcțional cu câteva clase terminate,nu e vorba doar de faza cu pensionari aici ci la modul general, tu ești unul dintre ei un fascist incult care nu e in stare să citească o întrebare până la capăt, aici nu e vorba doar de problemele cu șezutul, dar ce să îți cer tie un naționalist de prima clasa și un incult autist, se scrie I-ați retardatule, du-te termina o facultate și după poți să îmi scrii până atunci du-te și cântă la alta masă că nu am mărunțiș pentru schizofrenici ca tinewinking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Fantaspirit):

Dacă pentru tine fascismul și naționalismul sunt probleme atât de mari ia-ți bagajele și pleacă într-o țară mai progresistă, așa pe placul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii calumea au plecat din tara, numai prostii ca noi nu se mai cara.
Si mie imi e scarba de oamenii de azi, cred ca imi fac bagajul si o tai.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Și dincolo dai de români și de țigani laughing sunt peste tot nu scapă lumea civilizată de ei, dar e bine că măcar vezi mai puțini, mai bine stai între străini decât între români, cum îți face romanul bucata nu ți-o face nimeni tine minte laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Oamenii ca lumea au plecat din țară" lmao. Mor de râs. Dacă căpșunarii și schimbători de scutece sunt pentru tine "oameni ca lumea" atunci n-am ce zice. Eu cred invers, ca fix leprele au plecat

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ma, medicii, inginerii, it-istii, chiar si muncitorii de jos aia cinstiti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

It-istii puteau liniștiți sa stea aici având în vedere salariile uriașe în IT din România. Nu mai vorbesc de medici. Dacă tot se plâng de mită și alte probleme în sistemul sanitar de aici puteau sa stea și sa facă ei o schimbare, să influențeze societatea în bine prin exemplul lor personal. Dar au ales să fugă ca gândacii. Ca nu e vorba de bani, ca și medicii au salarii gigantice, uneori chiar nesimțite dacă mai activează si-n privat în paralel.

Dacă motivul pentru care pleacă din țară e că sunt ei progresisti și nu le place ca România e "rasista, transfoba, homofoba" și mai știu eu ce atunci foarte bine ca au plecat. Drum bun și cale bătută! Dar nu de asta pleacă ei, dovada fiind că AUR este de departe cel mai votat partid de diaspora. Și dacă "doar pro-rusii, inclutii și scandalagii" votează AUR aici în România atunci nu e la fel și pentru diaspora?
Cei care votează AUR aici sunt răi, dar Diaspora care votează AUR e bună pentru că, vezi Doamne, e Diaspora. Câtă ipocrizie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De acord cu tine, dar sunt si oameni care au plecat din cauza sistemului corupt, oamenilor sociopati care sunt in functii inalte prin firme si institutii.

| adorbanii a răspuns:

Tu ce nație ești, nația ta este mai educată?

| Fantaspirit explică (pentru adorbanii):

Pai cam da happy in comparație cu românii, țiganii și bulgari oricine sunt mai educați, e vb de cum sunt eu nu ce sunt, românul din barfe nu te mai scoate e tare limitat în gândire, eu am alta mentalitate sa nu fac rău nimănui și să îmi văd de ale mele.

| adorbanii a răspuns (pentru Fantaspirit):

Spune-mi și mie ce nație ești să mă informez despre ea să văd dacă este mai bună