| dadriana a întrebat:

Ce poezii traditionaliste neomoderniste si postmoderniste imi recomandati pentru a le studia care sunt in programa de la bac?

Răspuns Câştigător
| TortQuemado a răspuns:

Postmodernismul nu e în programa de la bac. Dar ca postmodernism în liceu veți studia Poema chiuvetei, de Cărtărescu.
Neomodernismul în România e monopolizat de Nichita Stănescu (Leoaică tânără, iubirea).
Pentru tradiționalism ai nevoie de Vasile Voiculescu (În grădina Ghetsimani).

Bacovia este simbolist, iar Arghezi este poet modernist; niciunul nu se include într-unul dintre cele 3 curente spuse de tine.

1 răspuns:
| DianaDobritoiu a răspuns:

George Bacovia- Plumb
Tudor Arghezi- Testament
Nichita Stanescu- Leoaica tanara, iubirea/ Lectia despre cub